Ifølge B.T.s politiske kommentator Joachim B. Olsen, så er der én årsag til, at der nu kommer en ministerrokade.

Nemlig at statsminister Mette Frederiksen (S) er ved at gøre sig klar til en valgkamp og i den forbindelse vil stoppe vælgerflugten til Dansk Folkeparti.

»Rokaden vidner om, at Socialdemokratiet er ved at geare op til valg. For det er en offensiv rokade, hvor det vigtigste har været at få Rasmus Stoklund over på udlændingeminister-posten,« siger Joachim B. Olsen.

Udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek udnævnes desuden til beskæftigelsesminister.

Dertil bliver beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen ny skatteminister.

Det oplyser Statsministeriet i en pressemeddelelse tirsdag.

»Stoklund er mere aggressiv og hård i retorikken end Dybvad, der til gengæld virkelig er inde i sit stof, en dygtig politisk håndværker og chefideolog,« forklarer Joachim B.

Han fortsætter:

»Rokaden er i virkeligheden en cadeau til Dansk Folkeparti, der igen er begyndt at trække vælgere over midten. Det gør udlændingepolitik til noget af det, der bliver allervigtigst for Socialdemokratiet i den kommende valgkamp.«

Dansk Folkeparti fik 8,4 procents opbakning i den seneste Voxmeter-meningsmåling.