Joachim B. Olsen: 'Jeg vil holde øje med boligskatten'
Regeringen vil have fingrene i boligejernes gevinster.

Regeringen vil have fingrene i boligejernes gevinster.

Den nye regering åbner op for, at danskere i fremtiden kan blive beskattet af realiserede boliggevinster, erfarer B.T.
Det kommer ikke bag på B.T.s politiske kommentator, Joachim B. Olsen:
»Både de partier, der er i den her regering, og deres støttepartier er nogle, der gerne vil pille ved boligskatten,« siger han og tilføjer:
»Der mangler finansiering af alt det, der indtil nu er kommet ud. Så jeg vil holde øje med boligskatten, når vi ser regeringsudspillet lidt senere i dag.«
I første omgang har de fire partier aftalt at nedsætte en kommission, som skal vurdere fordele og ulemper ved forskellige modeller for en ny beskatning af boliggevinster.
Den plan får dog Joachim B. til at pege på dagens anden syltekrukke.
»Der har allerede været Engberg kommissionen, der ikke er mange år gammel. Den handlede også om boligskat. Så det ligner lidt en syltekrukke.«
Det samme sagde B.T.s politiske kommentator tidligere på dagen om et andet af den nye regerings forslag, nemlig genindførelsen af store bededag.
I 2014 modtog den daværende regering bestående af Socialdemokratiet og de Radikale Engberg-udvalgets rapport, der indeholdt en række anbefalinger om boligbeskatning.
Anbefalingerne er brugt til at udvikle og implementere det nuværende system for offentlige ejendomsvurderinger i Danmark.