Jan Ravn Christensen: Ikke godt nok, Pia!
Nyheden, om at Thomas Nystrøm trækker sig, er ikke nok til at få mange-årigt medlem tilbage i partiet.

Nyheden, om at Thomas Nystrøm trækker sig, er ikke nok til at få mange-årigt medlem tilbage i partiet.

SF-formand Pia Olsen Dyhr har siden genansættelsen af Thomas Nystrøm, der tidligere var blevet fyret for at have begået krænkelser, været i massiv modvind.
Sagen har resulteret i markante interne stridigheder i partiets lukkede facebookgruppe, hvilket B.T. har kunnet afdække.
Det interne kaos kulminerede, da Jan Ravn Christensen, som har været medlem af SF i 27 år, valgte at melde sig helt ud af partiet.
Han offentliggjorde sin beslutning i et opslag på Facebook, hvilket med det samme affødte store reaktioner fra prominente SF-profiler.
'Det er godt nok en trist nyhed. Tak for din store indsats for vores parti,' kommenterede folketingsmedlem Carl Valentin.
'Kære Jan. Det er jeg rigtig ked af - jeg håber også, det er på gensyn, for du er en kæmpe kapacitet,' skrev børne-, ældre- og boligminister Jacob Mark.
Nu har hovedpersonen selv, Thomas Nystrøm, valgt at trække sig som særlig rådgiver for partiformanden. Men den beslutning får ikke Jan Ravn Christensen til at komme tilbage i folden.

B.T. har spurgt det tidligere byrådsmedlem, om han nu har tænkt sig at melde sig ind i partiet igen:
»Det har jeg ikke tænkt mig,« skriver han til B.T. og uddyber:
»Problemet er ikke, at Thomas Nystrøm takkede ja til stillingen. Problemet er, at Pia Olsen Dyhr tilbød ham stillingen, og stadig gerne vil have ham som særlig rådgiver.«
Pia Olsen Dyhr har selv reageret på, at hendes særlige rådgiver har trukket sig i den lukkede Facebookgruppe, 'SF Medlemsforum':
