Den socialdemokratiske fungerende statsminister Mette Frederiksen har været glad for midterregeringen med Venstre og Moderaterne.

Samme begejstring er der ikke at finde hos Socialdemokratiets ungdomsorganisation, DSU, der advarer mod endnu en bred regering med blå partier.

Sådan lyder det fra organisationens næstformand, Carl Emil Lind Christensen, i et interview med Dagbladet Information.

»Jeg synes, kompromiserne i den her regering har været for store på ulighed, på topskattelettelser, på landbruget,« siger han til avisen.

Meldingen fra næstformanden kommer, i samme uge som de blå partier De Konservative og Venstre har været inviteret ind til forhandlinger med kongelig undersøger Mette Frederiksen.

Carl Emil Lind Christensen bliver spurgt til, om Socialdemokratiet hellere skal gå i opposition end at indgå i en bred regering igen.

Det svarer han ikke Information direkte på, men understreger i stedet, at han mener, at Socialdemokratiet ikke skal gå i regering med de borgerlige igen.