Danmarksdemokraternes formand, Inger Støjberg, langer nu hårdt ud efter regeringens fødevarecheck og kritiserer, at den kan ende hos indvandrere.
Men adspurgt af B.T. om at præcisere, hvem hun konkret mener, og hvor grænsen går, bliver svarene mere uklare.
»Rigtig mange indvandrere ville kunne rejse sig fra sofaen og tage et arbejde. Og så mener jeg principielt, at hvis man kommer hertil, så skal man selvfølgelig ikke have høje ydelser,« siger Støjberg til B.T.
Når du siger indvandrere... er det så udenlandske statsborgere, eller hvem er det konkret?
»Helt generelt synes jeg slet ikke, at man skulle have en fødevarecheck, som den her. Jeg ville hellere have, at man havde lettet skatter og afgifter,« siger hun og fortsætter:
»Men jeg mener ikke, at man som arbejdsløs indvandrer skal have ydelser. Regeringen sidder her og sender checks ind i ghettoområder.«
B.T. taler med Støjberg på dagen, hvor regeringen sammen med SF og Enhedslisten har præsenteret sin aftale om fødevarechecken.
Danmarksdemokraterne har også tidligere været inviteret med til sættemøderne i Finansministeriet men forlod altså forhandlingsbordet tirsdag morgen.
Er det også folk, der er indvandret, men som i dag har dansk statsborgerskab, du synes, der ikke bør få fødevarechecken?
»En af de ting, jeg har diskuteret med regeringen, der har netop været at skille den del fra, som er på den laveste del af kontanthjælpen. Det vil sige dem, der fik starthjælp i sin tid. Folk, der er nyankomne til Danmark, og som ikke har bidraget,« siger Støjberg.
Starthjælpen, der blev afskaffet i 2011, blev givet til udlændinge, der ikke kommer fra Norden og EU, og som havde opholdt sig i Danmark i færre end 7 ud af de sidste 8 år.
Beløbet var omkring det halve af kontanthjælpen og gjaldt også for danske statsborgere, der har opholdt sig i et land uden for EU, ifølge Altinget.
Støjberg, jeg skal lige forstå dig korrekt - hvor lang tid skal man som indvandre så have været i Danmark i dag, før at man ifølge dig bør kunne få checken?
»Jeg så helst, at når man kom hertil, så tog man ikke del i vores sociale ydelser mere, end vi absolut er forpligtet til. Og det er vi ikke med fødevarechecken. Det er noget juks.«
Men er der en skærelinje...
»... Ej altså, helt generelt synes jeg ikke, at man skal have den her check, og slet ikke som arbejdsløs indvandrer. Det, er det helt legitimt at mene.«
Du kan lytte til B.T. Valgkamp på B.T.dk, Spotify , Apple Podcast eller ved at trykke 'lyt' herunder:

