Spændingerne er voldsomme i øjeblikket, når det kommer til situationen i Grønland, og hvilke hænder øen har bedst af at ende i.

Og efter onsdagens skæbnesvangre møde i Eisenhower-bygningen i Washington mellem danske og amerikanske delegationer, går de fleste danske politikere tilsyneladende på æggeskaller, når det kommer til at udtale sig om mødet.

Den grønlandske folketingspolitiker Aki-Mathilda Høegh-Dam fra partiet Naleraq er dog anderledes åbenmundet i et videoklip fra et interview med amerikanske Channel 5, som mediet Vice har delt på X.

Her fortæller hun om forholdet mellem Danmark og Grønland:

»Det er et meget kompliceret forhold. Absolut,« siger hun i klippet og sukker.

Se videoen fra Vice liger her:

Aki-Mathilda Høegh-Dam har tidligere udtalt, at det ikke umiddelbart er et problem for hende, hvis Grønland laver en aftale med USA, hvis det betyder, at grønlænderne får større selvstændighed.

Hun mener fortsat, at Grønland er under Danmark, siger hun i den korte video fra Vice.

»Grønland ser fortsat Danmark som deres kolonisator på den ene eller anden måde, men ligesom en frø i kogende vand, så er vi på en måde ved at vænne os til det nu,« siger hun og fortsætter:

»Vi har en slags selvstyre, men der er begrænsninger.«

Onsdagens møde i Washington D.C. er af flere blevet beskrevet som positivt for den danske delegation bestående af den danske udenrigsminister, Lars Løkke Rasmussen, og den grønlandske minister for udenrigsanliggender, Vivian Motzfeldt.

Sammen kunne de på et pressemøde ved den danske ambassade i USA fortælle offentligheden, at man stadig var uenige med amerikanerne om, at Grønland skal på amerikanske hænder.

Lars Løkke Rasmussen berettede om konstruktive samtaler, der var mundet ud i en beslutning om at nedsætte en arbejdsgruppe med embedsmænd, der skal søge at rede trådene ud.

Du kan følge udviklingen i Grønland-sagen i B.T.s liveblog og høre vores politiske eksperters synspunkter på det skæbnesvangre møde i B.T.s nye politiske podcast 'B.T. Valgkamp' nedenfor.

B.T. Valgkamp

“Look at this guy!”. Mens amerikanerne laver sjov med Lars Løkke Rasmussen, mener i hvert fald én af B.T.s politiske eksperter, at Løkkes præstation i Washington har sikret ham et genvalg. Hør deres dom i denne premiere på B.T.s spritnye politiske podcast, B.T. Valgkamp. Hver torsdag fortæller Henrik Qvortrup, Joachim B. Olsen og Emilie Jäger, hvad du skal vide om ugens største historier fra dansk politik. Og så gør de dig klogere på, hvem der bliver Danmarks næste statsminister. Vært: Simon Richard Nielsen, chefredaktør på B.T.  Gæster: Henrik Qvortrup, politisk analytiker på B.T.  Joachim B. Olsen, debatredaktør på B.T.  Emilie Jäger, politisk redaktør på B.T.  Journalist: Maria Asmine Dam og Josefine Buhl Brinckmann  Redaktør: Maria Asmine Dam Producer: Frederik Riis Jakobsen