Der er ingen grund til utryghed ifølge regeringschef Jens-Frederik Nielsen, som understreger, at Grønland er grønlændernes.
Det skriver han på Facebook.
'Vi er nu igen vågnet op til en ny udmelding fra den amerikanske præsident, der nu har udpeget en særlig udsending til Grønland. Det kan lyde stort. Men det ændrer ikke noget for os herhjemme.'
'Grønland er grønlændernes og man skal respektere territoriel integritet. Vi samarbejder gerne med andre lande, også USA,' skriver han.
USAs præsident, Donald Trump, har udpeget guvernøren i delstaten Louisiana, Jeff Landry, som USAs særlige udsending til Grønland. Han er 54 år, republikaner og har en fortid som politibetjent og virksomhedsejer.
Tidligere mandag reagerer udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen ved at indkalde den amerikanske ambassadør til en samtale.
Til TV 2 siger Løkke:
»Jeg er stærkt oprørt over udpegningen og udtalelsen, som jeg finder totalt uacceptabel.«
