Politisk ordfører Pelle Dragsted (EL) er tilfreds med, at regeringen efter et møde med forligspartierne bag seniorpensionen tirsdag eftermiddag har besluttet at fjerne forslaget om at stramme kravet for at kunne få seniorpension.

- Det er vi rigtig glade for. Det var asocialt at skære i de nedslidtes muligheder for at kunne komme på pension, siger han.

Regeringen ville ifølge sit finanslovsforslag spare 200 millioner kroner i 2028, 500 millioner kroner i 2029 og 800 millioner kroner i 2030 ved at skærpe kravene for seniorpension.

Konkret ville regeringen ændre vurderingen af en ansøgers arbejdsevne, så en ansøger skulle have nedsat arbejdsevne på højst 15 timer om ugen i alle typer job frem for ansøgerens seneste job.

Dermed ville det blive sværere at blive visiteret til tilbagetrækningsordningen. En enlig får 22.053 kroner om måneden på seniorpension i 2026.

Enhedslisten gik tirsdag klokken 17.30 ind til det første møde i finanslovsforhandlingerne hos finansminister Peter Hummelgaard (S).

Pelle Dragsted og Enhedslisten ser fortsat flere elementer i regeringens finanslovsforslag som ulighedsskabende.

- Nu ligger der så stadig forslag om at angribe SU’en for de hjemmeboende og dagpengene for de unge dimittender.

- Det er også forslag, som vi i Enhedslisten siger klart nej til, og som vi håber, at regeringen også vil tage af bordet, siger han.

Regeringen vil tage SU'en helt fra de hjemmeboende studerende, hvis forældre har en samlet årlig indkomst på over 710.077 kroner.

Det svarer til, at hver forælder i en husstand i gennemsnit har en månedsløn på 29.583 kroner.

Da forslaget kom frem, blev det vurderet fra regeringen, at omkring 81.000 hjemmeboende studerende på tværs af uddannelser ville blive ramt.

Senere kom det frem, at regeringen også vil aftrappe stipendiesatsen gradvist ved samlede forældreindkomster mellem 419.589 og 710.077 kroner om året.

Det vil betyde, at SU-modtagere, som bor hjemme, får mindre og mindre, indtil stipendiet er på 500 kroner.

Pelle Dragsted garanterer, at Enhedslisten ikke kommer til at lægge stemmer til "en finanslov, hvor de ting indgår".

Spørgsmål: Men kan I være en del af en finanslov, hvor der er lavet delaftaler om for eksempel SU, som I ikke er med i?

- I den udstrækning, regeringen kan finde andre flertal i Folketinget for de her asociale nedskæringer, så er det jo sådan, det er. Det er sådan, demokratiet fungerer.

- Men vi kommer ikke fra Enhedslisten til at hjælpe regeringen med at finde de flertal. Og det er helt afgørende for os, at den samlede balance er, som den skal være. Det vil sige, at uligheden i samfundet bliver mindre og ikke større, siger Pelle Dragsted.

Enhedslisten vil blandt andet finde penge til at finansiere finansloven ved, at regeringen også dropper et forslag om at give skattelettelser til danskere, der har en bruttoløn på over 58.000 kroner om måneden.

Enhedslisten vil heller ikke være med til at sænke selskabsskatten med i alt tre procentpoint fra 2030, som regeringen har foreslået.

RITZAU