Det Muslimske Broderskab arbejder målrettet på at udbrede deres fundamentalistiske udgave af islam over hele Europa.
Sådan lyder advarslen i en - indtil nu - hemmelig rapport, som er udarbejdet af det nationale sikkerhedsråd i Frankrig. Af rapporten fremgår det også, at Det Muslimske Broderskab er 'aktivt til stede' i Danmark.
Det får nu flere af folketingets partier til at kræve en kortlægning af Det Muslimske Broderskabs indflydelse her til lands.
En af dem er Konservatives integrationsordfører Brigitte Klintskov Jerkel.
»De arbejder for at undergrave det vestlige samfund og indføre sharia. Det er alvorligt, når Danmark bliver nævnt i rapporten, det er dybt bekymrende, og gruppen strider mod alt det, vi står for,« siger hun til B.T.
Derfor har hun bedt udlændinge- og integrationsminister Kaare Dybvad Bek (S) om at forklare, hvad regeringen gør for at afdække de problemer, rapporten peger på.
»Vi skal ikke vente på, at der opstår en eller anden skandale,« siger Brigitte Klintskov Jerkel og henviser til, at man også i Sverige har igangsat en undersøgelse af Det Muslimske Broderskabs indflydelse i samfundet.
Rapporten blev i sidste uge deklassificeret på et møde i det nationale sikkerhedsråd.
I den forbindelse udtalte Frankrigs indenrigsminister, Bruno Retaillea, på et pressemøde, at Det Muslimske Broderskabs 'slutmål er at indføre sharialov i hele det franske samfund.'
Udover De Konservative mener også Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti og Liberal Alliance, at den franske rapport bør føre til en undersøgelse af islamisk infiltration i Danmark.
Det fortæller partierne til Kristeligt Dagblad.
Den profilerede socialdemokrat Frederik Vad er imidlertid ikke af samme overbevisning.
Til mediet fortæller han, rapporten ikke er en anledning til at lave en kortlægning, da der i øjeblikket allerede pågår to undersøgelser på området - selvom han da også er bekymret.
»Der er mørke kræfter, som forsøger at lave vores europæiske samfund om indefra, og det bliver vi nødt til at være ærlige omkring, ellers får det store konsekvenser.«

