'Dybt hyklerisk': Socialdemokratisk EU-politiker under beskydning


Det mangeårige socialdemokratiske Christel Schaldemose medlem af Europa-Parlamentet blev tirsdag valgt som en af 14 næstformænd for Europa-Parlamentet.
Men nu bliver hun beskyldt for at have gjort sig skyldig i hykleri i sin jagt på næstformandsposten.
Det er Dansk Folkepartis Anders Vistisen, der retter anklagen mod Christel Schaldemose.
Spørger man ham, er Schaldemose alene blevet næstformand, fordi man har slået sig sammen med andre grupper og udelukket den EU-gruppe ved navn Patriots of Europe, som Dansk Folkeparti er en del af.
Gruppen var ellers ud fra sit mandattal berettiget til to næstformandsposter. Men fordi Patriots of Europe bliver holdt ude af spillet om topposterne af de øvrige grupper i Europa-Parlamentet, har gruppen altså ingen næstformandsposter fået.
Disse to poster er i stedet gået til den socialdemokratiske gruppe S&D, der ud fra sit mandattal kun var berettiget til tre næstformandsposter, men nu i stedet har fået fem, hvoraf den fjerde altså er tilfaldet Christel Schaldemose.
Den socialdemokratiske politiker sagde ellers flere gange under valgkampen, at hun ikke ville bidrage til, at man udelukkede højrefløjen, påpeger Anders Vistisen.
»Med det samme man så får muligheden for at teste det af, så tager hun jo så den fjerde af de fem næstformandsposter, som den socialdemokratiske gruppe overtager i forbindelse med valget. Gruppen var egentlig kun berettet til tre, men fordi man så udelukker højrefløjen, får man to ekstra næstformandsposter,« siger han til B.T. og tilføjer:
»Man kan altså sige, at hun får personlig vinding ved at bryde med det, som hun har sagt mange gange under valgkampen. Det synes jeg er dybt hyklerisk og meget, meget problematisk.«

Christel Schaldemose giver dog ikke meget for kritikken fra Anders Vistisen.
Hun kalder den faktisk »helt ude i hampen« i et skriftligt svar til B.T.
»Til valget om næstformandsposterne i Europa-Parlamentet fik alle europaparlamentsmedlemmer en stemmeseddel, hvor de frit kunne vælge, hvem de ville have som næstformand. Det bliver da ikke mere demokratisk end det. Og det er sådan, vores regler for valg af næstformand siger, det skal foregå,« lyder det fra Schaldemose i dette skriftlige svar.
Ifølge hende er årsagen til, at Patriots of Europe ikke har fået nogle næstformandsposter alene den, at gruppen ikke har formået at samle et flertal bag sig.
»Alle og enhver ved, at for at få gennemført sin politik, skal man sørge for at få et flertal. Når det yderste højre har svært ved at få lovforslag igennem eller mangler topposter, så handler det om deres politik. Der er simpelthen ikke flertal for den,« skriver Christel Schaldemose.
De 14 næstformand i Europa-Parlamentet vælges i en direkte afstemning blandt parlamentets medlemmer.
Man skal have absolut flertal for at blive valgt.
S&D-gruppen, som Socialdemokratiet tilhører, har 136 mandater i Europa-Parlamentet.
Til sammenligning har Patriots of Europe 84 mandater.