Danmarkshistoriens største våbenindkøb er en realitet.
Forsvaret har fået grønt lys af forsvarsforligskredsen til at anskaffe sig otte mellem- eller langtrækkende, jordbaserede luftforsvarssystemer for mere end 50 milliarder kroner.
Det oplyser forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) i en pressemeddelelse.
På et pressemøde i Forsvarsministeriet, hvor anskaffelsen præsenteres, kalder Troels Lund Poulsen det et "kvantespring" i forhold til Danmarks evne til at forsvare sig selv.
- Vi er med til nu at få en langt bedre beskyttelse af det danske samfund.
Luftforsvaret købes hos fire europæiske producenter. Dermed er det amerikanske Patriot-system blevet fravalgt.
Ifølge Per Pugholm, direktør for Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI), har leveringshastighed været "det afgørende parameter". Han nævner, at der er historisk stor efterspørgsel efter Patriot-systemet.
Troels Lund Poulsen uddyber, at det ikke har været afgørende for beslutningen, at systemerne er europæiske og ikke amerikanske.
Det langtrækkende system SAMP/T anskaffes hos en fransk-italiensk producent og skal være klart i 2028 eller 2029, mens de mellemrækkende systemer købes hos en norsk, tysk og fransk producent.
Danmark har ikke haft jordbaserede luftforsvarssystemer siden 2004.
Der er dog allerede luftforsvarssystemer på vej i forvejen.
I juni blev det annonceret, at producenter fra Tyskland, Frankrig og Norge skal levere kortrækkende luftforsvarssystemer til Danmark for mere end seks milliarder kroner.
I pressemeddelelsen fredag lyder det, at "de samlede omkostninger relateret til anskaffelser og drift af jordbaserede luft- og missilforsvarssystemer estimeres til 58 milliarder kroner i forligsperioden".
Derfor har fredagens indkøb en samlet pris på over 50 milliarder kroner.
Til sammenligning kostede Danmarks 27 F-35-kampfly omkring 16 milliarder kroner, hvilket var det hidtil største enkeltstående våbenindkøb i Danmark.
Oprindeligt var der kun afsat fra 19 til 25 milliarder kroner i forsvarsforliget til indkøbet af et jordbaseret luftforsvar mod missiler, fly og droner.
Det fremgår ikke af pressemeddelelsen, hvordan det øgede budget finansieres.
/ritzau/