B.T.s politiske analytiker: Troels Lund Poulsen sætter Lars Løkke i kæmpe kattepine
Ifølge Henrik Qvortrup skal Lars Løkke Rasmussen have gode argumenter for at ville vælte det kommende regeringsforslag.

Ifølge Henrik Qvortrup skal Lars Løkke Rasmussen have gode argumenter for at ville vælte det kommende regeringsforslag.

Kongelig undersøger Troels Lund Poulsen udtaler tirsdag, at han vil gå efter en mindretalsregering bestående af Venstre, Liberal Alliance og Konservative.
En regering, som DFs formand, Morten Messerschmidt, ikke kommer til at stille sig imod.
Det betyder, at alles øje lige nu hviler på den person, der for et stykke tid siden udpegede Troels Lund Poulsen som kongelig undersøger - nemlig Moderaternes formand, Lars Løkke Rasmussen.
Og ifølge B.T.s politiske analytiker, Henrik Qvortrup, er den nye udmelding snedigt tænkt af Troels Lund Poulsen.
»Den her politik er skræddersyet til den, som Lars Løkke ville have gennemført. Han skal virkelig have et godt argument for, at han vil vælte den,« lyder det fra Qvortrup.
»Der venter et totalt pres på Lars Løkke,« siger han videre.
Ved folketingsvalget turnerede Lars Løkke Rasmussen rundt med fortællingen om, at 'det ikke handlede om nogen, men om noget'.
Ifølge Henrik Qvortrup vil Løkkes beslutning om at vælte eller acceptere en VLAK-regering afsløre, om det så alligevel handlede om nogen - i stedet for noget.
»Hvis Lars Løkke siger 'nej' til sådan en regering, så handler det om nogen, når det kommer til stykket. Så vil Lars Løkke bare i regeringen. Det bliver meget spændende, han er placeret i noget af en kattepine,« lyder det fra Henrik Qvortrup.
Han vurderer samtidig, at det er en streg i regningen hos Lars Løkke, som havde håbet på en regering henover midten.
»Mit forsigtige bud er, at Lars Løkke vil konstruere sig til en forklaring, hvor konklusionen er, at han ikke kan støtte den regering. Jeg tror, han vil sidde i regeringen,« siger Qvortrup.