Der er nu sat navn på alle 98 borgmestre, der skal styre det kommunale Danmark i de kommende fire år. Se listen over borgmestrene nederst i artiklen.

borgmester split


HER ER DE NYE BORGMESTRE

Albertslund: Steen Christiansen (S)

Allerød: John Køhler (V)

Assens: Søren Steen Andersen (V)

Ballerup: Jesper Würtzen (S)

Billund: Ib Kristensen (V)

Bornholm: Winni Grosbøll (S)

Brøndby: Ib Terp (S)

Brønderslev: Mikael Klitgård (V)

Dragør: Allan Holst (S)

Egedal: Willy Eliasen (V)

Fanø: Erik Nørreby (V)

Esbjerg: Johnny Søtrup (V)

Favrskov: Nils Borring (S)

Faxe: Knud Erik Hansen (S)

Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S)

Fredericia: Jacob Bjerregaard (S)

Frederiksberg: Jørgen Glenthøj (K)

Frederikshavn: Birgit Hansen (S)

Frederikssund: John Schmidt Andersen (V)

Furesø: Ole Bondo Christensen (S)

Faaborg-Midtfyn: Christian Thygesen (V)

Gentofte: Hans Toft (K)

Gladsaxe: Karin Søjberg Holst (S)

Glostrup:  John Engelhardt (V)

Greve: Pernille Beckmann (V)

Gribskov: Kim Valentin (V)

Guldborgsund: John Brædder (Lokalliste)

Haderslev: H.P. Geil (V)

Halsnæs: Steen Hasselriis (V)

Hedensted: Kirsten Terkilsen (V)

Helsingør: Benedikte Kiær (K)

Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S)

Herning: Lars Krarup (V)

Hillerød: Dorte Meldgaard (K)

Hjørring: Arne Boelt (S)

Holbæk: Søren Kjærsgaard (V)

Holstebro: H.C. Østerby (S)

Horsens: Peter Sørensen (S)

Hvidovre: Helle Adelborg (S)

Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K)

Hørsholm: Morten Slotved (K)

Ikast-Brande: Carsten Kissmeyer-Nielsen (V)

Ishøj: Ole Bjørstorp (S)

Jammerbugt: Mogens Gade (V)

Kalundborg: Martin Damm (V)

Kerteminde: Hans Luunbjerg (V)

Kolding: Jørn Pedersen (V)

Københavns: Frank Jensen (S)

Køge: Flemming Christensen (K)

Langeland: Bjarne Nielsen (V)

Lejre: Mette Touborg SF

Lemvig: Erik Flyvholm (V)

Lolland: Marie Louise Friderichsen (K)

Lyngby-Taarbæk: Sofia Osmani

Læsø: Tobias Birch Johansen (Læsø Listen)

Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V)

Middelfart: Steen Dahlstrøm (S)

Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V)

Norddjurs: Jan Petersen (S)

Nordfyns: Morten Andersen (V)

Nyborg: Erik Christensen (S)

Næstved: Carsten Rasmussen (S)

Odder: Uffe Jensen (V)

Odense: Anker Boye (S)

Odsherred: Thomas Adelskov (S)

Rebild: Leon Sebbelin (RV)

Randers: Claus Omann Jensen (V)

Ringkøbing-Skjern: Iver Enevoldsen (V)

Ringsted: Henrik Hvidesten (V)

Roskilde: Joy Mogensen (S)

Rudersdal: Jens Ive (V)

Rødovre: Erik Nielsen (S)

Samsø: Marcel Meijer (S)

Silkeborg: Sten Vindum (V)

Skanderborg: Jørgen Gaarde (S)

Skive: Peder Christian Kirkegaard (V)

Slagelse: Stèn Knuth (V)

Solrød: Niels Hörup (V)

Sorø: Gert Jørgensen (K)

Svendborg: Lars Erik Hornemann (V)

Stevns: Mogens Haugaard Nielsen (V)

Struer: Mads Jakobsen (V)

Syddjurs: Jesper Mathiesen (S)

Sønderborg: Erik Lauritzen (S)

Thisted: Lene Kjelgaard Jensen (V)

Tønder: Laurids Rudebeck (V)

Tårnby: Henrik Zimino (S)

Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K)

Varde: Erik Buhl (V)

Vejen: Egon Fræhr (V)

Vejle: Arne Sigtenbjergaard (V)

Vesthimmerlands: Knud Kristensen (K)

Viborg: Søren Pape Poulsen (K)

Vordingborg: Knud Larsen (V)

Ærø: Jørgen Otto Jørgensen (S)

Aabenraa: Thomas Andresen (V)

Aalborg: Thomas Kastrup Larsen (S)

Aarhus: Jacob Bundsgaard (S)

BNB