Hvis der er én ting, som står krystalklart efter dette års Folkemøde, så er det, at statsminister Mette Frederiksen og udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen er rygende uenige.
I hvert fald hvad angår udenlandsk arbejdskraft.
Ifølge B.T.s politiske analytiker Henrik Qvortrup er der en klar årsag til, hvorfor denne uenighed i weekenden har fået lov at se offentlighedens lys.
»Det er endnu et udtryk for, at vi nærmer os et valg. Regeringspartierne skal stå mere i egen ret,« siger Qvortrup og fortsætter:

»Og hvad angår det her spørgsmål, så ser særligt Socialdemokratiet og Moderaterne væsentligt forskelligt på sagen.«
Udenrigsminister - og partiformand - Lars Løkke Rasmussen dedikerede da også hele sin tale ved dette års Folkemøde til emnet.
»Han og partiet vil gerne appellere til nogle storbyvælgere, hvorimod det for Socialdemokratiet får alle røde lamper til at blinke,« forklarer Qvortrup.
Det skyldes dels, forklarer Qvortrup videre, at der for Socialdemokratiet er en udlændinge-dimension, hvad angår udenlandsk arbejdskraft og dels en fagbevægelse, der er bekymret for løntrykket.
Og nu er fløjlshandskerne de to partier imellem altså røget af.
»Tiden hvor regeringspartierne vælger en diplomatisk løsning er forbi,« siger Qvortrup.
Og så er der lige én ting mere, der spiller ind - for Lars Løkke Rasmussen, vurderer analytikeren.
»For ham er situationen også den, at han ikke bare kan blive ved med at tale om, hvor vidunderlig den her regering er. For det synes vælgerne ikke.«
Statsminister Mette Frederiksen (S) gik torsdag ind i debatten om udenlandsk arbejdskraft i et interview med B.T.
Her sendte hun en gevaldig stikpille i retning af erhvervslivet, hvoraf hun mener store dele konstant arbejder på at få lempet udlændingepolitikken, for at få mere udenlandsk arbejdskraft.
»Men man skal godt nok være over alle i det her land. For der er mange, der hele tiden forsøger at lempe. Også lidt for stærke dele af dansk erhvervsliv, synes jeg,« sagde statsministeren.
Læs Dansk Industris svar på kritikken HER.
