Direktørerne i Coloplast har travlt med at udnytte deres aktieoptioner til at score milliongevinster i disse dage. 

Tidligere kunne vi her på Euroinvestor beskrive, hvordan direktør Allan Bjørn Rasmussen scorede 1,9 mio. kr.

Nu er der kommet endnu en meddelelse fra det danske selskab omhandlende en direktør, som har skaffet sig en endnu større gevinst.

Direktøren Paul Marcun, som har ledelsesansvaret for growth, udnyttede tirsdag aktieoptioner til at købe 30.407 aktier i selskabet til en favorabel kurs på 842,95 kr. Det kostede ham 25,6 mio. kr.

Pengene blev dog hurtigt hentet ind igen – og mere til. 

Læs også: Direktør har den store pengepung fremme – køber næsten 17.000 C25-aktier

Aktierne blev nemlig straks solgt, og det blev til en gennemsnitskurs på 925,03 kr. Han kunne altså med det samme sælge alle aktierne til en samlet pris på 28,1 mio. kr.

Det blev altså til en hurtig gevinst på 2,5 mio. kr. for Paul Marcun.

En aktieoption er en aftale om, at man har ret til at købe aktien på et bestemt kursniveau, selvom den er steget.

Optioner er typisk noget som direktører i selskaber får tildelt, som en del af deres aflønning. Det skaber nemlig et incitament for ledelsen til at få aktiekursen til at stige.

Jo højere aktiekurs, desto mere kan direktørerne tjene på at udnytte deres optioner.

Coloplast er et medicoselskab. Det betyder, at selskabet producerer udstyr, der benyttes i sundhedssektoren.

I Coloplasts tilfælde er der blandt tale om stomiposer og forskellige typer af bandager til sårpleje.

Læs også: Dansk hedgefond ser langsigtet potentiale: Her er de store aktier i sektoren

Læs også: Dansk aktie er flyvende efter ny anbefaling

Millionærklubben Eksklusiv byder 19. september indenfor til en snak om de forskellige byggesten, du kan benytte, hvis du vil investere uden at satse mere end højst nødvendigt. Få nyttige redskaber til investering i aktier, ETF'er og fonde, og bliv klogere på obligationsinvestering samt få et bud på en såkaldt 'forsigtig' aktieportefølje. Alt sammen krydret med panelets egne erfaringer med kursfald, tab og mulige veje gennem begge dele.

Panelet består af Frederik Engholm, chefstrateg i Nykredit, Michael Friis Jørgensen, aktiechef hos HC Andersen Capital og Lau Svenssen, chefanalytiker hos Svenssen & Tudborg.

Køb dine billetter her: https://www.euroinvestor.dk/nyheder/kommende-arrangementer

Artiklen er oprindeligt udgivet af Euroinvestor.

Boligejernes friværdi er steget markant i år - og det giver store muligheder for at spare penge, lyder det i et afsnit af podcasten Spar Kassen.

Lyt hos Apple Podcast, Spotify eller ved at klikke play herunder.