Storbank ser markant potentiale: Anbefaler investorer at købe op i aktien


Storbanken JPMorgan ser et markant kurspotentiale i en af europæisk erhvervslivs helt store forbrugervareaktier og anbefaler nu investorerne at købe op.
Finanshuset har hævet sin anbefaling fra "neutral" til "overvægt", hvilket i investersprog betyder, at analytikerne forventer, at aktien vil klare sig bedre end det generelle marked.
Det er aktien i britiske Reckitt Benckiser, som det store amerikanske finanshus ser et stort potentiale i, bemærker Al Sydbank i en kommentar.
Reckitt Benckiser forretningsmodel bygger på udvikling, fremstilling og globalt salg af stærke mærkevarer inden for sundhed, hygiejne og ernæring via supermarkeder, apoteker og e-handel. Selskabets produkter tæller mærker som Dettol, Vanish og Durex.
Det er den forretningsmodel, der ligger til grund for JPMorgans nye kursmål på 6.500 GBp, som indikerer et forventet kurspotentiale på omkring 27 pct. i forhold til den seneste lukkekurs.
Sammenlignet med Reckitt Benckiser-aktiens seneste lukkekurs repræsenterer det nye kursmål et forventet potentiale på omkring 27 pct..