På 8 timer mistede den populære kryptovaluta bitcoin 261 milliarder dollar i værdi.

Donald Trumps raslen med sablen over for Kina tog toppen af appetitten hos mange investorer, som fredag valgte at sælge ud af kryptovalutaen.

Der var meget travlt ved døren ud af bitcoin, som tabte 10,6 pct. i værdi i løbet af eftermiddagen og aftenen, viser tal fra CoinMarketCap

Faldet kom i kølvandet på, at den amerikanske præsident Donald Trump truede med 100 pct. ekstra told på kinesiske varer ind i USA, fordi Kina tidligere på ugen havde forstærket kontrol af eksporten af sjældne jordarter.

Samtidig ville præsidenten aflyse et topmøde med den kinesiske præsident Xi Jingping, hvilket der især er fokus på, fordi de to lande fortsat mangler at indgå en handelsaftale.

Donald Trump er dog sidenhen vendt på en tallerken, og har trukket sine bemærkninger tilbage.

Det har fået bitcoin til at stige igen, så prisen nu lyder på omkring 115.600 dollar, hvilket er noget lavere, end de omkring 122.300 dollar prisen lød på fredag.

Artiklen er oprindelig udgivet af Euroinvestor.

Læs også: Chefanalytiker advarer: Nye kursfald truer

Læs også: Gevinsthjemtagning rammer amerikanske aktier efter nye Trump-trusler