Den danske transportselskab NTG forventer at køre et endnu ringere resultat hjem end håbet. Konsekvensen er en nedjustering og fyringer i det 3000 mand store selskabet, der lige nu 'vender hver en sten' for at finde penge til forretningen, ifølge Børsen.
»Markedet har været enormt udfordrende, særligt i Tyskland, hvor vi har tabt nogle kunder. Vi arbejder hver dag for at sikre, at omkostningsbasen holder trit med markedet,« siger topchef Mathias Jensen-Vinstrup.
NTG går efter et driftsresultat på 560-610 mio. kr. Før lød det på 560-630 mio. kr. Det er anden gang, at NTG sænker sine forventninger. Første gang var i maj.
Faktisk bør din sommer ikke alene være anledning til afslapning og hygge. Du kan nemlig med fordel bruge den til at finde ud af, hvad du ønsker af næste sommer - og så lægge en plan med eksperts bedste råd.
Derudover kan du i dette afsnit høre, hvordan du sikrer dig allerbedst, når du skal købe en brugt bil.
Vært: Marie Milling, pengeredaktør på B.T.
Gæst: Camilla Schjølin, privatøkonom hos PFAS, og Ilyas Dogru, chefkonsulent hos FDM.
Producer: Jens Marott Rasmussen
Programansvarlig: Niels Philip Kjeldsen, journalistisk chef på B.T.
Få konkrete og gratis råd til at træffe bedre økonomiske valg i dit liv ved at skrive dig op til nyhedsbrevet Spar Kassen fra Marie Millinf: https://www.bt.dk/privatoekonomi/spar-kassen-faa-konkrete-og-gratis-raad-til-at-traeffe-bedre-oekonomiske