Lejlighedssalget dykker 40 pct. i København: Nu advarer storbank om prisfald


En ny udvikling på det københavnske boligmarked får advarselslamperne til at blinke rødt.
Handlen med ejerlejligheder i hovedstaden er nemlig banket ned i juli, viser friske tal fra Boligsiden.
Mere præcist blev der solgt 407 ejerlejligheder i den forgangne måned mod 539 i juni og 675 i juli sidste år.
Det svarer til, at salget er faldet 24 pct. på blot én måned, mens faldet lyder på 40 pct. det seneste år.
Lise Nytoft Bergmann, der er boligøkonom i Nordea Kredit, følger markedet tæt, og hun påpeger, at den historiske udvikling viser, at normalområdet for handelsaktiviteten i København ligger på omkring 400-600 ejerlejlighedshandler om måneden.
Når aktiviteten har været højere end det niveau, har der typisk fulgt kraftige prisstigninger med, men når den kommer under, er der omvendt ofte set faldende priser.
»Med 407 handler i juli balancerer det københavnske ejerlejlighedsmarked derfor meget tæt på det niveau, hvor historikken begynder at blinke rødt,« siger hun.
Faktisk er risikoen for, at priserne på ejerlejligheder i hovedstaden vil falde, steget mærkbart, vurderer Lise Nytoft Bergmann:
»Vi er gået fra et marked, hvor spørgsmålet var, hvor hurtigt priserne kunne stige, til et marked, hvor spørgsmålet i stigende grad er, om de kan holde niveauet. Risikoen for egentlige prisfald i København er efter vores vurdering i Nordea steget mærkbart.«
Den aktuelle opbremsning kommer i kølvandet på en periode, hvor priserne på københavnske lejligheder er steget heftigt, og boligøkonomen peger på, at priserne nu er kommet så højt op, at selv relativt små lejligheder kræver en robust privatøkonomi.
I dag skal man af med 4,5 mio. kr. for en mindre toværelseslejlighed i brokvarterne, og med den obligatoriske udbetaling på 5 pct., som svarer til 225.000 kr., skal man finansiere omkring 4,27 mio. kr.
Det koster omkring 18.800 kr. efter skat hver eneste måned at finansiere det beløb, hvis man vælger et 30-årigt fastforrentet realkreditlån med afdrag.
Derudover kommer der boligskatter og udgifter til ejerforening, der kan løbe op i yderligere 4.000 kr. om måneden. Ligeledes skal man tage højde for vand, varme og el.
Lise Nytoft Bergmann vurderer dog ikke, at København står foran et boligkrak, da beskæftigelsen er høj, og danskernes økonomi generelt er solid. Dertil kommer også, at antallet af ejerboliger i hovedstaden er begrænset.
»Men efter flere år med kraftige prisstigninger er balancen mellem købere og sælgere ved at forskyde sig. Vi forventer derfor, at priserne på københavnske ejerlejligheder vil komme under yderligere pres, og mindre prisfald i den kommende tid vil ikke være overraskende,« siger hun.
På landsplan blev der solgt 1.413 ejerlejligheder i juli, mens der blev solgt 1.702 i juni. I juli sidste år lød tallet på 1.823.
Ser man på hussalget på landsplan, var der også fald i juli, men der er ingen grund til bekymring for landet som helhed.
Således blev der solgt 4.917 huse i juli mod 5.705 i juni, hvilket svarer til et fald på næsten 14 pct. Renser man tallene for sæsonudsving, er der tale om et fald på omkring 7 pct.
Lise Nytoft Bergmann påpeger, at det er normalt, at boligmarkedet går ned i tempo under sommerferien. Hun peger også på, at juli ikke var en dårlig måned, men at juni var usædvanlig stærk.
Artiklen er oprindeligt udgivet på Euroinvestor