Kæmpe drama: EnergiFyn advarer kunder om konkurrent
Kunder skal være opmærksomme, hvis de tidligere har været kunder ved Velkommen.

Kunder skal være opmærksomme, hvis de tidligere har været kunder ved Velkommen.

Flere hundrede kunder fortalte mandag, at de havde modtaget mystiske SMS-beskeder om flytningen af deres elaftale til Energidrift A/S – en flytning, som de absolut ikke var klar over eller havde godkendt.
Det har nu fået Energi Fyn til at råbe op i og sende en haste-advarsel ud til deres egne kunder.
Elselskabet har nemlig oplevet, at beskeder har skabt stor usikkerhed hos forbrugerne, der ikke ved, hvordan de skal forholde sig til SMS'erne fra Energidrift A/S.
»Her til morgen har vi blandt andet set et eksempel på en kunde, der har skiftet til os den 1. juli, og som fik SMS'er fra Energidrift i går. Den pågældende kunde er i dag forsvundet fra vores system, så vi kontaktede hende for at høre, om det var hendes eget ønske at skifte væk fra os. Det var det ikke, og derfor havde hun heller ikke reageret på SMS'erne. Alligevel blev hun flyttet,« fortæller en rystet Christian Drejer, kommerciel direktør hos Energi Fyn, i en pressemeddelelse.
De mange SMS'er lander midt i et større drama i den danske elbranche.
Siden starten af juli har den udskældte Velkommen-koncern nemlig været under rekonstruktion, og i den forbindelse har deres advokat indgået en aftale om at sælge selskabets cirka 50.000 kundeaftaler videre til netop Energidrift A/S.
Men noget er gået helt galt. Kunder, der for længst har opsagt deres aftale hos de konkursramte elselskaber, har stadig fået SMS'er fra Energidrift, og flere er altså sågar blevet rykket direkte over til selskabet.
Det sker vel at mærke på trods af, at nye og strengere regler trådte i kraft den 1. juli. Reglerne stiller ellers klare krav om, at elhandlere skal indhente et direkte samtykke via MitID for overhovedet at kunne oprette en ny elaftale for en forbruger.
Hele sagen om de forsvundne kunder kan du læse meget mere om her.