Her er dagens vigtigste nyheder fra de danske finansmedier.
Dansk fodboldklub har salg af profil på vej: Hæver forventningerne til året
Den danske fodboldklub Silkeborg IF er på vej med et salg af en af klubbens store profiler - og det betyder flere millioner i kassen.
Ifølge en meddelelse fra klubben, som er sendt ud lørdag, foregår der nemlig kontraktforhandlinger omhandlende midtbanespilleren Stefán Teitur Thórdarson i forbindelse med et »omgående klubskifte«.
Ifølge meddelelsen forventes aftalen at lande indenfor »nær fremtid«.
Læs mere her.
Danske Bank-strateg ser 'langsigtet trend' blandt disse aktier: Sådan ville han investere
Der har været stort fokus på investeringer i forsvars- og våbenindustrien de seneste år, hvor selv statsminister Mette Frederiksen (S) har opfordret investorerne til at øge deres investeringer.
Men under det tema gemmer der sig en »langsigtet trend« som nogle gange bliver overset, men som ikke desto mindre kan være en interessant mulighed for investorer på jagt efter afkast. Sådan lyder det fra investeringsstrateg i Danske Bank, Lars Skovgaard Andersen, der også fortæller hvordan han ville investere i området.
Danske Bank-strategen mener nemlig, at der kan være potentiale at finde indenfor Cyber-security området.
Læs mere her.
Kriseramt selskab vil erklære sig skyldig i sag om fatale flystyrt: Skal betale milliardbøde
Den kriseramte amerikanske flyproducent Boeing har tænkt sig at erklære sig skyldig i en sag som omhandler to sager flystyrt fra 2018 og 2019.
Det skriver flere internationale medier som Bloomberg og Reuters.
Således har Boeing tænkt sig at erklære sig skyldig i en bedrageri-sag, der udspringer af at det amerikanske justitsministerium tidligere har indgået en aftale med det amerikanske selskab i kølvandet på to flystyrt med selskabets 737 Max.
Læs mere her.
Markedstendenser
Futures for det tyske DAX-indeks, der er en god rettesnor for udviklingen på det danske marked, indikerer mandag morgen en åbning med en stigning på 0,14 pct.
»Fredagens hovedbegivenhed var den amerikanske arbejdsmarkedsrapport. Der blev skabt 206.000 nye arbejdspladser i juni. Samlet set vurderer vi dog, at arbejdsmarkedet fortsat bremser op. Vi hæftede os nemlig ved de store revisioner af de foregående måneder, et større fald i antallet af vikarer, tilbagegang i industrien og en lille stigning i antallet af arbejdsløse. Vi forventer fortsat, at renten sænkes til september, men det er i den grad usikkert og kan sagtens ende med at blive skubbet til december.« Det skriver Sydbank i en morgenrapport mandag morgen.
Dagens vigtigste tal og begivenheder
Der er ingen nye tal og begivenheder mandag morgen.
Artiklen er oprindeligt udgivet af Euroinvestor.
Hvordan ser den perfekte burger ud? Og hvad med den perfekte pomfrit? Vigtigere endnu: Hvordan sparer du penge, når du spiser fastfood? Få alle svarene i det seneste afsnit af Spar Kassen, hvor B.T.s fastfoodanmelder, Henrik Ørholst, gør os klogere.
Lyt hos Apple Podcast, Spotify eller ved at klikke play herunder.
