GN Store Nord sælger sin Hearing-forretning for 17 mia. kr. til Amplifon.

Det fremgår af en meddelelse.

Helt konkret vil GN Store Nord modtage 12,6 mia. kr. i kontanter samt 56 mio. aktier i Amplifon- svarende til en ejerandel på 16 pct.

Efter salget vil GN Store Nord have fokus på lyd- og videoudstyr og ikke længere beskæftige sig direkte med høreapparater.

Pengene fra salget skal bruges til at nedbringe gæld, investere i den fortsatte drift og udlodde kapital til aktionærerne, fremgår det af meddelelsen.

Som følge af frasalget justerer GN Store Nord sine forventninger til året.

Forventningerne vil nu udelukkende basere sig på den division der hedder Enterprise og gaming, hvor man forventer en organisk vækst på mellem 2-8 pct. for 2026.

Resten af forretningen skilles ud i et selvstændigt selskab, som så sælges til Amplifon. Det forventes at påvirke driftsindtjeningen målt på EBITA med en engangspåvirkning, fremgår det af meddelelsen.

Efter etableringen af den nye struktur i selskabet vil GN præsentere nye forventninger til indtjeningen, fremgår det.

»Vi er begejstrede for at transformere GN til en rendyrket teknologivirksomhed. Vi har unikke positioner og kompetencer, som gør os velrustede til at skabe yderligere vækst på det store marked for lyd- og videotilbehør på en fokuseret måde,« udtaler bestyrelsesformand Jukka Pekka Pertola om frasalget af Høreapparatforretningen hos GN Store Nord.

»Selvom vi vil savne alle vores dygtige medarbejdere i Hearing-forretningen, er vi stolte over, at vi sammen med Amplifon skaber en brancheførende aktør inden for global audiologi. Vi er overbeviste om, at transaktionen og de kommende skridt vil være til gavn for vores kunder, medarbejdere og investorer,« tilføjer han.

Artiklen er oprindeligt udgivet af Euroinvestor.

Læs også: Økonom: Disse C25-selskaber kan vinde på skjult gevinst

Læs også: Investeringschef med skarpt råd i geopolitisk kaos: Vær varsom