Den danske transportkæmpe DSV har rejst 37,3 mia. kr. gennem en aktieudvidelse, der skal bruges til at betale for den tyske transportkæmpe DB Schenker.
DSV har således udskrevet og solgt 26.444.523 nye aktier og solgt dem til 1.410,5 kr. per aktie. Det har indbragt selskabet 37,3 mia. danske kr.
Det fremgår af en meddelelse fra selskabet udsendt tidligt fredag.
Aktierne er således blevet solgt til markedspris, da lukkekursen for DSV-aktien torsdag var 1410,5 kr.
Aktiesalget er sket gennem en accelereret bookbuilding proces rettet mod institutionelle investorer i Danmark og udlandet. Af meddelelsen fremgår en række ankerinvestorer i aktieudskrivelsen.
Her er der blandt andet tale om BlackRock, der har købt for 1,1 mia. dollar, CPP Investments, der har købt for 600 mio. euro, Capital Group, der har tegnet nye aktier for 600 mio. euro og Norges Bank Investment Management (i daglig tale også kaldet Oliefonden, red.) der har tegnet aktier for 400 mio. dollar.
Herhjemme har BLS Capital tegnet nye aktier for 1 mia. kr, mens pensionsgiganten ATP har været med for 500 mio. kr.
Der vil være en lock-up periode på 180 dage fra de nye aktiers tegning, fremgår det af meddelelsen.
Tidligere på ugen godkendte bestyrelsen i Deutsche Bahn, at danske DSV kan få lov at købe den tyske transportvirksomhed DB Schenker i en af de største virksomhedshandler i dansk erhvervshistorie. Det kan du læse mere om her.
Artiklen er oprindelig udgivet af Euroinvestor.
Noget, hun tog til sig, og efter nogle år blev profilen MoneyMum stor, og så endte det med at Pernille Oldgaard tog springet ud i en ny levevej.
Det kan man høre mere om i det seneste afsnit af Spar Kassen på Spotify, Apple podcast eller herunder:

