Dieselkrisen kan fortsætte ind i 2027
Globale konflikter skaber pres på dieselforsyningen.

Globale konflikter skaber pres på dieselforsyningen.

Mangel på diesel kan vare ved helt ind i 2027.
Det skyldes, at konflikterne i Mellemøsten og Rusland begrænser produktionen og rekordhøje priser giver anledning til lagernedgang.
Sådan lyder meldingen fra Det Internationale Energiagentur (IEA), skriver Reuters.
I september nåede dieselraffineringsmarginen ifølge mediet rekordhøjder med en pris på 95 dollar per tønde – det vil sige dieselens pris i forhold til råolien.
Det skete som følge af en reduceret raffineringskapacitet på grund af angreb på energiinfrastruktur i forbindelse med krigene i Ukraine og Iran.
»Rekordpriser på diesel har allerede omfattende økonomiske konsekvenser ved at øge varepriserne og påvirke realindkomster, økonomisk aktivitet og inflation,« har agenturet udtalt til mediet.
Dog forventer IEA ifølge mediet, at der vil ske en genopretning af de globale raffinaderiaktiviteter mod slutningen af 2026.
Det vil begynde at genopfylde lagrene, men ikke i et tilstrækkeligt omgang til at udligne underskuddet, der er skabt i år.
Energiagenturet forudser at den globale olieforsyning vil falde indtil 2027, hvor den igen vil vende og skabe overskud på oliemarkedet igen.