Den danske milliardvirksomhed Danfoss frasælger sit datterselskab Danfoss Fire Safety til Siemens, skriver Ritzau tirsdag på baggrund af en pressemeddelelse.
Danfoss Fire Safety er specialiseret i brandsikkerhed og har omkring 125 ansatte.
»Ved at opkøbe Danfoss Fire Safety vil Siemens være godt rustet til at imødekomme den stigende efterspørgsel efter bæredygtige løsninger inden for brandslukning,« udtaler Andrea Waenerlund i pressemeddelelsen ifølge mediet.
Købet er ikke endeligt, før det er godkendt hos myndighederne. Siemens forventninger er, at salget er afsluttet inden året er omme. Købsprisen fremgår ikke af meddelelsen.
Siemens-aktien falder 2,1 pct. på børsen i Berlin tirsdag.
Artiklen er oprindelig udgivet af Euroinvestor.
Noget, hun tog til sig, og efter nogle år blev profilen MoneyMum stor, og så endte det med at Pernille Oldgaard tog springet ud i en ny levevej.
Det kan man høre mere om i det seneste afsnit af Spar Kassen på Spotify, Apple podcast eller herunder:
Læs også: Storbank: Her vil aktierne blive mere værd
Læs også: Børshus starter dækning af C25-aktie: Ser stigning på 80 pct.

