Desværre er den restaurant, en ven og jeg har aftalt at spise på i Brønshøj, lukket. Så vi bevæger os 300 meter længere væk til Husum og besøger Tadim Kebab House.
Det ligner en gennemsnitlig kebab-joint både med menukort og indretning. Men der kommer mange gæster til frokost. Mange af dem er håndværkere, og det plejer at være et godt tegn.
Menukortet er overskueligt. Det er positivt. Så det bliver en menu med kebab i tyrkisk brød. Det plejer ikke at skuffe.
En menu består af tre ting: en tyrkisk kebab, fritter og en cola - og så vælger vi remoulade til. Mine jyske rødder fornægter sig ikke.
Det er en venlig betjening, som høfligt spørger, hvad der skal i det tyrkiske brød, og så er det bare at vente på at maden bliver færdig.

Inden jeg sætter mig ned, kan jeg se, hvad der kommer i brødet. Men lige inden brødet skal deles, piller medarbejderen ved sin næse og så går det i gang med at fylde kebab, grøntsager, chili og hvad der ellers hører til i en kebab.
Ikke rart at se på.
Billigt brød
Brødet ligner mest af alt noget billigt brød fra et trist bageri, og det er med til at skrue ned for madglæden.
Det er desværre ikke første gang, jeg har fået kedeligt brød på en kebab-joint. Det er ærgerligt. Især her hvor fyldet er blandt de bedste i klassen.
Fritterne er varme, men lyse og kedelige. De smager ikke af meget. Det er derfor godt med noget industriremoulade til at give smag. Ellers var det en tynd omgang.

Fritterne har fået for lidt i frituren. Nogle minutter længere vil gøre underværker. Gode fritter skal være lidt brun-gyldne udenpå og være knasende. De her knaser ikke. De er bare uspændende.
Der er passende mængde salt, men det kunne styrke den smagsmæssige oplevelse at bruge et ekstra krydderi. En smule oregano kunne være godt. Bare et eller andet.
Godt fyldt i kedeligt brød
Efter at have spist halvdelen af fritterne, er det kebabens tur. Bollen er kedeligere end at vente i en motorvejskø på Fyn på grund af vejarbejde. Den er lige så lys som fritterne og mindst lige så kedelig. Den udstråler lav kvalitet.

Det vigtigste er fyldet - og det er måltidets mest positive oplevelse. Der er et godt riv i chilien. Ikke for meget. Ikke for lidt. Kebaben er god og saftig, men grøntsagerne er ligesom gennemsnitlige som en ternet A4-blok.
Og dressingen er også godt afbalanceret, men alligevel lykkes det mig at få en del af det placeret i ansigtet. Heldigvis er der gode forsyninger af servietter.
Passende størrelse
Måltidet er en passende størrelse til en frokost, der skal gå lidt hurtigt, men det er ikke et måltid mad, som gør det store indtryk. Det er en jævn oplevelse i Husum.
Et spørgsmål ligger lige på tungen hele tiden: hvordan kan det være, at kebab smager så ens uanset hvor man spiser dem? Det er alletiders chance for at gøre det anderledes. Den mulighed glemmer de i Husum.
Tommel op: God og saftig kebab, kold cola, medarbejder piller ved næse inden han fylder kebaben.
Tommel ned: kedelig tyrkisk brød, kedelig fritter
Kebab i tyrkisk brød, Fritter, Remoulade, Dåse Pepsi Max, 105 kroner.
Tadim Kebab House, Frederikssundsvej 301, 2700 Brønshøj