I denne uge vælter det ud med regnskaber fra halvdelen af C25-indekset selskaber.

Og det tegner til at blive en god uge. I hvert fald hvis man spørger Lars Persson, teknisk analytiker i Aktierådet og porteføljeforvalter i podcasten Millionærklubben.

Han er mere bekymret for fremtidsudsigterne.

»Når vi bladrer om på side to (af årsregnskaberne, red.), skal de jo skrive noget om fremtiden, og den må godt nok være grumset,« siger han i den seneste episode af Millionærklubben med henvisning til, at Donald Trump nu sidder for bordenden i Det Ovale Værelse i Det Hvide Hus.

Lars Persson forventer, at C25-selskabernes prognoser for fremtiden bliver temmelig konservative, da selskaberne har svært ved at gennemskue, hvad der venter dem.

Bliver også de ramt af Trumps straftold, eller går de fri? Kun Trump ved det.

»Vi vil se nogle meget forsigtige CEOs, der vil skrive om, hvad de forventer af væksten,« lyder det fra Lars Persson.

Hør meget mere om, hvordan Lars Persson ser på de danske C25-selskabers dagsform i Millionærklubben. 

Lyt med fra 12.47 minutter inde i Millionærklubben.