Norge har igen domineret dette års vinter-OL i Norditalien. Danskernes nabo mod nord har allerede slået sin egen rekord med 17 guldmedaljer. Det er én mere end Norges tidligere rekord på 16 fra Beijing for fire år siden.
Men da præsidenten for Den Internationale Olympiske Komité (IOC), Kirsty Coventry, bliver spurgt, om Norges dominans er for stor, drejer hun samtalen i en anden retning.
- Problemet er snarere, at vi trænger til et OL i Norge, sagde hun på en pressekonference fredag ifølge det norske nyhedsbureau NTB.
Norge har ikke været vært for vinter-OL siden legene i Lillehammer i 1994. Ifølge NTB har IOC flere gange signaleret et ønske om at bringe legene tilbage til norsk sne og is, men den politiske vilje til at påtage sig ansvaret for det store arrangement har manglet.
Den norske statsminister, Jonas Gahr Støre, har senest åbnet døren på klem for at diskutere sagen.
- Den samtale må vi tage. Dette er under alle omstændigheder en anden type OL end et mega-OL som det i Beijing og andre steder, som jeg ikke mener egner sig til at blive afholdt i europæiske lande, lyder det fra Støre til NTB.
Kirsty Coventry sagde på pressekonferencen, at hun vurderer, at Norge har rigelig kapacitet til at afholde legene.
- Vi har nok brug for et OL dér. Der er mere end nok arenaer, sagde hun.
Uanset hvad må Skandinavien dog væbne sig med tålmodighed. I 2030 skal vinterlegene afholdes i de franske alper, og i 2034 går turen til Utah i USA.
Sommer-OL afholdes i 2028 i Los Angeles og i 2032 i Brisbane.
Årets vinter-OL er blevet afviklet i Milano og Cortina d'Ampezzo, hvor legene løber frem til søndag.
Her skal Norge forsøge at udbygge sit allerede imponerende medaljetal. Indtil videre har nordmændene 17 guld, 10 sølv og 10 bronze, i alt 37 medaljer. USA har næstflest med 29 medaljer, heraf ti af guld.
/ritzau/
