Tidligere langrendsdronning løber halvmaraton-VM i København
Therese Johaug trodser sine skader og stiller op ved VM i halvmaraton, som søndag afvikles i København.

Therese Johaug trodser sine skader og stiller op ved VM i halvmaraton, som søndag afvikles i København.

Et kendt norsk ansigt stiller søndag til start ved VM i halvmaraton i København.
Den tidligere langrendsstjerne Therese Johaug er med i elitefeltet og går efter at løbe i mål på under 70 minutter.
Det oplyser hendes manager, Jørn Ernst, til det norske nyhedsbureau NTB.
38-årige Johaug fødte i januar sit andet barn og har siden forsøgt at komme tilbage på eliteniveau.
Men problemer med det ene lår og bækkenet har generet hende den seneste tid, fortalte hun for nylig i podcasten "Gukild og Johaug".
- Jeg bliver meget vred og ved ikke, hvor jeg skal begynde. Det er sket så meget. Jeg bliver frustreret. Det går meget op og ned med humøret, sagde hun ved den lejlighed.
- Jeg har fået lavet to MR-scanninger og fået konstateret, at der ikke er noget træthedsbrud eller en stressreaktion, men efter at billederne blev studeret nærmere, blev der opdaget en lille irritation i adduktorsenen.
Af samme årsag går hun ikke ind til søndagens løb med optimal forberedelse.
Lykkes det hende at kæmpe sig i mål på under en time og ti minutter, bliver hun blot den tredje norske kvinde nogensinde til at bryde den grænse.
Johaug er blandt de største langrendsløbere nogensinde. Hun vandt 4 guldmedaljer ved OL og 14 ved VM, før hun sidste år pakkede skiene væk.
Ved siden af langrendskarrieren har hun deltaget i udvalgte atletikkonkurrencer og vist, at udholdenheden også kan føre hende langt på løbebanen.
I 2019 vandt hun blandt andet det nationale mesterskab på 10.000 meter i tiden 32 minutter og 20,87 sekunder.
RITZAU/NTB