»Vi skal tænke helt ud af boksen!«
Mark O. Madsen er gået fra olympisk bryder til UFC-stjerne – til nu at være ambitiøs iværksætter.
Sammen med sin kone, Maria O. Madsen, har han kastet sig ud på dybt vand for at realisere sin drøm om at skabe 'Champions League' inden for europæisk MMA, og den 26. april åbner han KB Hallens døre op for tredje udgave af Airtox Dominance Fighting Championship (DFC).
Og det er en krævende drøm, han har sat sig for realisere.
»Det er nogle voldsomme og store investeringer, vi er ude i,« fortæller han.
»Vi er eksempelvis i gang med at udvikle et helt nyt bur.«

I den anledning har den 40-årige falstring investeret mere end en halv million i jern, som smede og andre fagfolk er i gang med at omdanne til en Las Vegas-inspireret 'rig' – den platform over buret, som storskærm og lysshow hænger i.
Derudover arbejder han også på en nyskabelse inden for MMA-bure.
Lidt af et spring fra 10 meter-vippen med lukkede øjne, erkender Mark O. Madsen.
»Da jeg var bryder, lå det ikke lige i kortene, at jeg i fremtiden skulle købe jern for 550.000 kroner. Det er meget grænseoverskridende for mig.«
Hans vision er at skabe et MMA-setup, som han kan rejse rundt i Europa og afvikle DFC-stævner med. I forvejen har han et af hurtigste bur-setup. Det tager blot en håndfuld timer at sætte det og pille det ned igen.
»Men de timer vil jeg gerne barbere væk, så derfor er vi gået i gang med at udvikle et helt specielt bur, der skal kunne sættes op på under en time. Det bliver det eneste bur af sin slags i verden.«
»Hvis vi skal lykkes med vores projekt, er vi nødt til at gøre ting anderledes end konkurrenterne. Vi skal tænke helt ud af boksen!«
»Vi tillader os at drømme stort – fordi der bliver investeret enormt mange timer i det her projekt,« understreger DFC-direktøren.
Airtox Dominance Fighting Championship 3.0 finder sted i KB Hallen den 26. april. Og du kan følge stævnet live her på bt.dk fra klokken 20.45 – i samarbejde med Pluto TV.

