En sørgelig historie udspiller sig i USA.

39-årige Sean Gardner er netop blevet idømt 90 års fængsel.

Det skyldes, at han i hemmelighed har filmet unge atleter. når de har befundet sig i omklædningsrummet og været i bad.

Det skriver mediet AP.

Sean Gardner, der er en tidligere højt anset gymnastiktræner, skal sandsynligvis sidde resten af sine dage i en fængselscelle. 

Den amerikanske distriktsdommer Kristi Johnson har nemlig idømt ham 30 års fængsel for hver af de tre føderale anklager om produktion af børneporno, som han havde erklæret sig skyldig i.

Mediet fortæller blandet andet, at Sean Gardner havde opstillet et kamera i badeværelset i et gymnastikstudie, hvor han afholdt træningssessioner.

Efterforskerne fandt mindst ti videoer af nøgne eller afklædte mindreårige, da de undersøgte ham for anklager om seksuelle overgreb mod gymnaster.

Ofrenes advokater har kritiseret USA Gymnastics og US Center for SafeSport for ikke at have beskyttet de unge gymnaster godt nok. 

Organisationerne skulle allerede være blevet fortalt om den upassende adfærd i 2017, men gjorde intet ved situationen i flere år. 

Sean Gardner blev først suspenderet i 2022.

Der kører stadig retssager mod Sean Gardner, USA Gymnastics og Chows gymnastikcenter.

B.T. Fodbold

I dag skal vi gennemgå en målrig Superligarunde. Vi kigger på Manchester City-sagen i kølvandet på klubbens triumf på Anfield. Vi forventningsafstemmer forud for de danske klubbers europæiske gruppespil. Og så spørger vi, om Brian Riemer har mistet troen på Superligaen? Vært: Lasse Vøge Medværter: Emil Berggreen og Jannick Liburd (B.T.s fodboldeksperter) Producere: Frederik Riis-Jacobsen og Emilie Maja Jeppesen Ansvarlig: Niels Philip Kjeldsen Der kan være sponsoreret indhold og reklame i podcasten.