20 år i udlandet: Afviser ikke at flytte til Danmark
Dansk tv-vært bor i Frankrig – én ting kan dog få ham til Danmark.

Dansk tv-vært bor i Frankrig – én ting kan dog få ham til Danmark.

Jakob Kjeldbjerg er vild med sit hjem.
En lille oase i det sydfranske.
Her har den tidligere Chelsea-spiller og hans engelske hustru, Christine, da også boet i mere end 20 år efterhånden.
Og der er intet, der ser ud til at kunne få dem til at flytte til Danmark – eller er der?
For den tidligere landsholdsspiller har nemlig to døtre, som for længst er flyttet hjemmefra. Den ene har faktisk bosat sig i København.
Og skulle det ende med, at den anden datter pludselig beslutter sig for at gøre det samme, så vil 'Robinson'-værten ikke længere afvise, at livet i det sydfranske ikke kan udskiftes.

»Det, der kunne få os hjem til Danmark eller England, er, hvis begge vores døtre faldt til det samme sted og fik børn dér. Så ville vi nok tænke, at nu skulle vi måske tættere på,« siger Jakob Kjeldbjerg til B.T. og fortsætter:
»Men lige nu giver det ikke mening, for alle vores venner bor her (i Sydfrankrig, red.). Men altså... det kan jo ske en dag, selv om vi nyder livet på vores lille franske ejendom.«
De seneste måneder har den tidligere forsvarsspiller faktisk opholdt sig en del i hjemlandet for at promovere den igangværende sæson af 'Robinson Ekspeditionen'.
Men ellers er det dog kun, når han er på familiebesøg, at han vender snuden hjem:
»Jeg er ikke så tit i Danmark, nej. Men når jeg er, så er det for at se min datter i København og min mor, der bor i Holstebro.«
»Og jo, når man så går rundt inde midt i København, hvor hun bor, så er det jo bare en fed by. Det er Holstebro så også. Det er bare på en anden måde,« fortæller Kjeldbjerg, der dog ikke lægger skjul på, at der nogle ting ved Danmark, som han savner.
Specielt én generel ting.
»Danmark er bare et meget velfungerende samfund med små problemer. Det får man øjnene op for, når man bor i så stort et land som Frankrig,« afslutter han.
Den mangeårige tv-vært rejser i øvrigt en tur til hjemlandet, når han 28. november skal være en vigtig del af Mikkel Kesslers comeback-kamp.
Læs mere om det LIGE HER.