Efterårsvejret er for alvor begyndt at ruske i det danske landskab. 

For lørdag bliver både en blæsende og våd affære – flere steder i landet. 

Det fortæller Jesper Eriksen, der er vagthavende meteorolog ved DMI, til B.T.

»Det bliver blæsende fra jævn til hård vind fra sydvest. Der vil være en del skyer og perioder med regn,« udtaler han. 

Men i løbet af lørdag eftermiddag kan solen bryde frem i den nordlige halvdel af Jylland. 

Temperaturen vil ligge mellem 15 til 18 graders varme. Så selvom kalenderen snart siger efterår – er der ikke udsigt til kulde i weekenden. 

»Det er ikke, fordi det bliver koldt. En smålun efterårsdag,« fortsætter meteorologen. 

»Bortset fra, at det blæser, hvor det vil føles koldere end, hvad termometeret siger,« lyder det. 

Til trods for at efteråret begynder at vise sig – er der ikke udsigt til store vandpytter og gennemblødt tøj. Dog kan man risikere at blive våd, hvis man bevæger sig ud på en gå- eller cykeltur. 

»I den nordvestlige del af landet, når solen bryder frem, så vil der komme byger, hvor de lokalt kan blive kraftigere,« lyder prognosen. 

For lokalt kan der falde mere end 10 millimeters regn. 

Så selvom efteråret viser sig fra sin mildere side temperaturmæssigt – vil en paraply og regnjakke alligevel være godt at have med på tur i blæsevejret.