Eksperterne tror kendt tech-aktie kan blive markant mere værd


Der kan være en pæn gevinst i vente for investorer, hvis analytikernes forudsigelser holder stik. Ser man på de 55 analytikere, der ifølge data fra finanstjenesten Bloomberg dækker aktien, peger pilen nemlig mod et betydeligt potentiale for at tjene penge. 19 analytikere har en direkte købsanbefaling, mens 34 har en hold-anbefaling, og blot to anbefaler at sælge.
Det er især forventningerne til kursudviklingen, der åbner for en attraktiv mulighed. I gennemsnit vurderer analytikerne rundt omkring i de store finanshuse, at aktien vil stige fra de nuværende 81,9 dollar til 119,3 dollar inden for de næste 12 måneder. Det svarer til et markant gennemsnitligt kurspotentiale på godt 46 pct. Blandt de mest optimistiske analysehuse er troen på en solid fortjeneste endnu større.
Der er tale om Intel, en af verdens største chipvirksomheder. Selskabet udvikler processorer og andre mikrochips, man kan finde i pc'er til forbrugere samt datacentre. Derudover driver Intel forretningsområdet Intel Foundry, som producerer chips både for Intel selv og eksterne kunder.
Intel-aktien har ligesom andre tech-aktier haft en hård måned og er faldet med 40 pct. Alligevel har aktien trods den seneste måneds kursfald fået en stigning på over 312 pct. set over det seneste år.
Ser man på, hvad de professionelle analytikere i bankerne og analysehusene mener om Intel-aktien nu, så er der blandede forventninger til aktiens fremtidige udvikling.
Ifølge data fra Bloomberg er der 55 analytikere, som har haft aktien under luppen. Af dem har 19 en købsanbefaling, mens 34 analytikere har en hold-anbefaling. To analytikere har en sælg-anbefaling på aktien.
En købsanbefaling betyder, at analytikerne vurderer, at aktien vil klare sig relativt bedre end de øvrige selskaber i samme kategori.
Læs også: Kunstig intelligens forgylder Samsung: Efterspørgsel på chips sender overskuddet i vejret
En hold-anbefaling betyder kort sagt, at hvis du allerede har Intel-aktien, skal du ifølge banken beholde aktien. Hvis du gerne vil have aktien, er det bedre at afvente udviklingen indtil der kommer mere klarhed over, hvor aktiekursen skal hen herfra.
Blandt de mest positive over for Intel-aktien finder man HSBC, der har en købsanbefaling og et kursmål på 200 dollar – hvilket svarer til et enormt kurspotentiale på hele 144 pct.
Herefter følger Melius Research og KeyBanc Capital Markets med købsanbefalinger og kursmål på henholdsvis 165 dollar og 155 dollar, hvilket giver markante kurspotentialer på 101 pct. og 89 pct.
De mener altså, at Intel-aktien kan stige med godt 46 pct. over det kommende år.
Blandt de mest positive over for Intel-aktien finder man HSBC, der har en købsanbefaling og et kursmål på 200 dollar. Herefter følger Melius Research og KeyBanc Capital Markets, som begge har købsanbefaling og et kursmål på henholdsvis 165 dollar og 155 dollar.
Læs også: Luksuskæmpe er den mest stigende aktie i Europa: Analytiker ser lysere fremtid
I den anden ende af skalaen finder man JP Morgan med en sælg-anbefaling og et kursmål på 45 dollar efterfulgt af BNP Paribas med en hold-anbefaling og et kursmål på 75 dollar.
Hvis du gerne vil være klogere på Intel og de øvrige chipkæmper, Nvidia, Micron Technology, TSMC og computerchipsektoren, kan du med fordel læse Chris Millers bog 'Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology'.
Bogen giver et levende indblik i, hvordan små stykker silicium er blevet en af de vigtigste råvarer i verdensøkonomien, og hvordan chipproducenter har formet alt fra den digitale revolution til den moderne geopolitik.
Chris Miller gennemgår udviklingen af nogle af verdens mest kendte selskaber, men stiller også skarpt på de globale forsyningskæder, der gør teknologien både sårbar og strategisk altafgørende.
Centralt i fortællingen står magtkampen mellem USA og Kina, hvor chips er blevet et våben i den teknologiske rivalisering.
Artiklen er oprindeligt udgivet på Euroinvestor.
Læs også: Investorerne straffer chipgiganten Arm: Overraskende god udvikling rækker ikke i et nervøst marked
Læs også: Qualcomm skuffer med prognose for smartphonemarkedet – men ser bedring i Kina