En 19-årig britisk kvinde er afgået ved døden i en trafikulykke i det nordlige Vietnam.

Der er tale om Orla Wates, der er datter af milliardæren Andrew Wates.

Ifølge lokale medier var hun involveret i en ulykke på Ha Giang-vejsløjfen, en populær rute til bilture i det nordlige Vietnam, der snor sig gennem bjergene nær grænsen til Kina.

Hun blev angiveligt ramt af en modkørende lastbil og pådrog sig meget alvorlige kvæstelser.

Orla Wates' forældre rejste til Vietnam for at være ved hendes side, men hendes liv stod ikke til at redde.

Viet Nam News rapporterede, at hun døde på Viet Duc Friendship Hospital i hovedstaden Hanoi den 2. april.

Hendes forældre, Andrew og Henrietta Wates, fortalte avisen, at hun 'levede livet fuldt ud'.

'Orla var smuk, selvstændig og meget sjov, med en skarp humor,' sagde de.

Hendes mor takkede hospitalets personale for at have taget sig af Orla Wates – og sagde, at hendes organer var blevet doneret for at redde andre.

Hospitalet fortæller, at hendes lever, to nyrer og to hornhinder nu er blevet transplanteret. Indgrebet har betydet, at fem syge vietnamesiske patienter har fået en ny chance for at et godt liv.

Moren fortalte videre til Viet Nam News, at det er, 'hvad Orla ville have ønsket'.

Andy Wates er direktør i den massive britiske byggekoncern Wates Group.

Virksomheden har en anslået værdi på over 21 milliarder kroner, skriver Daily Mail.