Superstjernen Billie Eilish er meget snart danmarksaktuel, når hun gæster Royal Arena på hendes verdensomspændende turné.
Men det har ikke altid klinget rart hos artisten, når tusindvis af fans nærmest messede og skrålede hendes navn til koncerter.
Det fortæller hun i et interview med britisk Vogue.
»Jeg hadede mit navn, da jeg var barn. Jeg syntes, Billie var et drengenavn.«
Hun fortæller, at hun ofte blev mødt af en omverden, der mente, at hendes navn passede bedre til en dreng.
Og blandt andet af den grund gik den unge Billie Eilish og drømte om et helt andet slags navn.
»Jeg kan huske, at jeg var så vred, og jeg ville bare have et pigenavn som Violet eller Lavender - et eller andet smukt, blomstret navn,« fortæller hun.
Men der er faktisk en særlig grund til, at sangerens forældre gav hende netop navnet 'Billie'.
Hun fortæller nemlig til magasinet, at hun er opkaldt efter sin bedstefar, som hun aldrig har mødt.
Han hed William, hvilket i engelsksprogede lande ofte får kælenavnet 'Billy'.
På trods af hendes tidligere holdning har hun dog lært at holde af sit navn.
»Nu er der ikke noget andet navn i universet, der kunne være mit navn end Billie. Jeg elsker mit navn så meget. Det er virkelig det eneste mulige valg for den, jeg er.«
Og om cirka to uger kan danske fans altså skråle med på hendes sange og skrige hendes navn med ro i maven.
Her har sangeren udsolgt to koncerter, som løber over stablen den 28. og 29. april i København.
Hun står bag kæmpe hits som 'What Was I Made For?' og 'Ocean Eyes'.
Hun har desuden vundet nogle af de mest anerkendte priser som Oscar-statuetten og ikke mindre end ni Grammy-trofæer.