Du skal være hurtigt ude, hvis du gerne vil til Grøn Koncert.

I hvert fald hvis du gerne vil til den traditionsrige endags-festival i nogle af de mere populære byer.

Således skriver Tuborg og Muskelsvindfonden i en pressemeddelelse, at Grøn i Aarhus blev udsolgt seks timer tidligere end sidste år, hvor der også blev sat rekord.

Aarhus blev den tredje hurtigst udsolgte by efter Næstved og Valby, hvor alle billetter blev revet væk på blot to timer.

Og de vilde salgstal er noget, der kommer under huden på Simon Toftgaard Jespersen, forperson for Muskelsvindfonden.

»Jeg er på samme tid rørt og overvældet over den vilde opbakning, som publikum viser os igen i år. Det ligger dybt i Grøns DNA, at vi i Muskelsvindfonden sammen med Tuborg kæmper for at skabe et overskud til Muskelsvindfonden og dermed gøre en forskel for mennesker med muskelsvind,« siger han og fortsætter:

»Derfor bliver jeg varm om hjertet og kan næsten ikke finde ordene af ren taknemlighed over for vores fantastiske grønne publikum.«

Grøn - der tidligere hed Grøn Koncert - har eksisteret i mere end fire årtier.