Smukfest behøver aldrig offentliggøre et eneste musiknavn, før billetterne er revet væk.

Tirsdag klokken 10 er billetsalget til næste års festival i det skanderborgske skudt i gang, og her sidder der allerede op mod 50.000 personer i kø til en af de eftertragtede billetter.

De mange besøgende – der ved starten klokken 10 er blevet tilfældigt tildelt en plads i den digitale kø – betyder selvsagt også, at Smukfests hjemmeside er på overarbejde.

Derfor startede køen endda med at blive sat på pause, hvilket ifølge Smukfest kan skyldes enten »forretningsmæssige eller tekniske årsager«.

Der er ventetid på mere end en time, hvis man gerne vil have fat i en Smukfest-billet til næste års festival. Foto: Smukfest / Screendump
Der er ventetid på mere end en time, hvis man gerne vil have fat i en Smukfest-billet til næste års festival. Foto: Smukfest / Screendump

Ventetiden på at få lov til at købe en billet til næste års Smukfest er i skrivende stund mere end time.

Smukfest 2025 afholdes i Bøgeskoven i Skanderborg fra søndag 3. august til søndag 10. august 2025.

Intet af musikprogrammet er endnu offentliggjort til festivalen, der under afholdelsen dagligt besøges af omtrent 60.000 mennesker.