Legenden Bryan Adams gav tirsdag koncert i Forum i København.
Og det var der mange, der gerne ville opleve. Rigtig mange.
Videomateriale, som B.T. har optaget, rundt om Forum viser, hvordan publikum stod i timelange køer for at komme ind til koncerten, som grundet coronapandemien har været udskudt flere gange.
Noget tyder dog på, at det langtfra var det eneste problem.
På begivenhedens Facebook-side er der flere, som udtrykker stor utilfredshed med, hvordan arrangementet løb af stablen og undrer sig over, hvordan det kan gå så galt for et rutineret spillested som Forum.
Skandale er det ord, som jeg sidder med lige nu! Min mor og jeg står i kø i næsten en time. Vi kommer endelig igennem, hvor vi så bliver mast af flere forskellige vagter. Vi ender med at gå efter to numre, da vi ikke kunne holde det ud længere. Virkelig forfærdelig oplevelse! De lukker ALT for mange mennesker ind.
Vi stod rigtig længe i kø udenfor og kom endelig ind omkring klokken 20.30. Vi blev mast og skubbet fremad, og det var helt tydeligt overhovedet ikke forsvarligt at blive ved med at lukke flere ind. Utrolig dårlig og næsten farlig oplevelse, og vi måtte kæmpe for at komme ud igen. Det kan umuligt være tilladt at afvikle en koncert på den måde!
Skandaleafvikling af denne længe ventede koncert – monster lang kø på en til to timer. Vi ankommer klokken 19 og er først ved indgangen klokken 20.30, hvor koncerten er startet, før alle er inde, hvilket gav kaotiske scener ved indgangen, hvor mange ikke kan komme ind, da der er helt proppet.
B.T. har været i kontakt med arrangøren All Things Live Denmark for at høre, hvad der er gået galt, siden køerne kunne blive så lange.
B.T. har også ønsket at høre, hvordan de forholder sig til den øvrige kritik af koncertens afvikling, og hvordan de i fremtiden vil bestræbe sig på at undgå lignende problemer.
All Things Live Denmark ønskede at modtage spørgsmålene per mail, men arrangøren er endnu ikke vendt tilbage på B.T.s henvendelse.