Det er ikke altid nemt at være en voksen kvinde i en musikbranche, der ofte higer efter alt, der er ungt og nyt.

Derfor tog Signe Svendsen for tre år siden initiativ til et netværk for kvindelige musikere over 40 år, og det har været en stor hjælp, fortæller hun.

B.T. møder den i dag 51-årige sanger og sangskriver på årets Jelling Musikfestival, hvor hun fredag fik æren at spille publikum ind på pladsen ved middagstid.

»Man skulle jo tro, det var et stenet tidspunkt, men det var super hyggeligt, og mit show er jo ikke så hårdtpumpet, så det passede perfekt,« fortæller hun.

Siden Signe Svendsen for 25 år siden fik sit folkelige gennembrud med Rollo og Kings grandprix-hit 'Der står et billede af dig på mit bord', har hun udgivet en lang række soloalbum.

I januar udgav hun sit seneste, med titlen 'Alt det vi gør for ikke at dø' til top-stjernede anmeldelser, og hun glæder sig til at kunne folde det ud for publikum i løbet af året.

Signe Svendsen og Benjamin Koppel under støttekoncerten i Bremen Teater for børnene i Gaza tirsdag den 24. juni 2025.
Signe Svendsen og Benjamin Koppel under støttekoncerten i Bremen Teater for børnene i Gaza tirsdag den 24. juni 2025. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

»Jeg er virkelig stolt af det album. Jeg har fx ikke et management, så jeg gør mange af tingene selv, og jeg har knoklet med det,« forklarer hun og tilføjer:

»Og det er også sådan, jeg helst vil have det.«

Hun er allerede i gang med at skrive på sit næste album, men derudover bruger hun tiden på sit netværk for kvinder over 40 år i musikbranchen.

»Jeg startede det for tre år siden, og det er dejligt fortsat at holde liv i det. Det udvikler sig hele tiden. Jeg har faktisk planer om måske at starte et til, for der er ret meget behov for det.«

Signe Svendsen anno 2026.
Signe Svendsen anno 2026. Foto: Pressefoto

Signe Svendsen forklarer, at der før i tiden var så få kvinder i branchen, at de blev nogle individuelle 'øer', der aldrig rigtig snakkede sammen, men blot blev holdt op mod hinanden.

»Det har virkelig været givende at træde væk fra den idé om, at vi er konkurrenter og i stedet at kunne løfte og hjælpe hinanden,« fortæller hun og tilføjer:

»Vi har tidligere ikke været nok til at kunne samle os, så det er enormt fedt at kunne mærke nu.«

De er lige nu 13 i netværket. 

Signe Svendsen i 2001, da hun vandt 'Dansk Melodi Grand Prix' med Rollo og King.
Signe Svendsen i 2001, da hun vandt 'Dansk Melodi Grand Prix' med Rollo og King. Foto: Jørgen Jessen/Nf-Nf

Signe Svendsen forklarer, at det er svært at være flere, da det bygger på en fortrolighed og tillid medlemmerne imellem.

»Det er derfor, jeg gerne vil lave et til, for der er behov for det. Jeg skal bare lige have overskud til det, for det er jo gratis arbejde.«

Hun forklarer videre, at som det er lige nu, mødes gruppen cirka én gang om måneden, og hun har selv kunne mærke, at det gør en forskel.

»Jeg mærker en form for rygdækning, hvis man fx siger noget politisk eller rammes af tvivl op til en ny udgivelse. Det er bare fedt at kunne vende tingene med andre, der ved præcis, hvad du taler om.«

Hun tilføjer:

»Lige nu står folk i kø for at være med, og jeg synes det er pisseærgerligt at skulle ekskludere nogen. Så jeg vil også bare gerne opfordre andre til at gøre det samme.«