Dizzy Mizz Lizzy er blevet ramt af sygdom.

Derfor må de i aften aflyse deres deltagelse i torsdagens store rock-event i Odense.

Her skulle de have spillet sammen med D-A-D, Sort Sol og The Raveonettes.

Arrangøren bag, Live Nation, skriver i en 'story' på Instagram:

'Dizzy Mizz Lizzy er desværre nødt til at melde afbud til koncerten i Kongens Have, torsdag den 20. august, på grund af sygdom. Vi ønsker rigtig god bedring'.

Det fremgår ikke, hvem i bandet, der består af Tim Christensen, Martin Nielsen og Søren Friis, der er blevet syg.

Dizzy Mizz Lizzy. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Magtens Korridorer er ifølge Live Nation trådt til med 'ultra kort varsel'. som erstatning

Dizzy Mizz Lizzy har i samme forbindelse udsendt følgende udtalelse:

'Vi er møg-kede af at måtte springe vores koncert i Odense over, men sygdom har ramt Dizzy-lejren. Vi havde glædet os utrolig meget til netop denne aften, hvor vi skulle ha' delt scene med tre af Danmarks mest legendariske bands.'

De tilføjer:

'Kæmpe øv, men vi håber inderligt, at vi får mulighed for at komme og spille i en af vores absolutte yndlingsbyer snart igen. Stor tak til mægtige Magtens Korridorer for at træde til i sidste øjeblik'.