Yderligere to er fængslet i sag om økseoverfald på ung mand
I alt tre mænd er nu sigtet for drabsforsøg på en 19-årig, der blev overfaldet på en parkeringsplads i maj.
I alt tre mænd er nu sigtet for drabsforsøg på en 19-årig, der blev overfaldet på en parkeringsplads i maj.
Yderligere to mænd er fængslet og sigtet for drabsforsøg i en sag, hvor en 19-årig mand blev stukket med kniv i siden og slået i hovedet med en økse i Nykøbing Sjælland.
Mændene skal indtil videre sidde varetægtsfængslet i to uger.
Det skriver anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjællands Politi på meddelelsestjenesten Anklager Update.
For to uger siden blev en 21-årig mand fra Odsherred fængslet i samme sag. Han nægtede sig under grundlovsforhøret skyldig.
Overfaldet fandt sted på en parkeringsplads natten til den 22. maj.
Den 19-årige kom alvorligt til skade, men blev umiddelbart efter meldt uden for livsfare.
Hvordan de to nye fængslede forholder sig til sigtelsen mod dem, oplyser anklagemyndigheden ikke.
Offeret har selv forklaret til politiet, at han blev overfaldet af fire mænd, som han kendte i forvejen og havde en kontrovers med.
Efterfølgende kørte den 19-årige selv fra parkeringspladsen i bil. Han nåede frem til en tankstation i Nykøbing Sjælland, hvor et vidne ringede efter hjælp.
En helikopter blev tilkaldt og fløj den unge mand til behandling på hospitalet.
/ritzau/