To thailandske kvinder, 40-årige Jutharat Jarndee og 48-årige Tikamporn Maisri Hansen, er blevet idømt fængsel i en sag om menneskehandel og rufferi.
Det oplyser Retten i Kolding til Ritzau.
Den 40-årige kvinde idømmes tre år og seks måneders fængsel, udvises og har fået indrejseforbud i seks år.
Den ældste kvinde har fået fire års fængsel, udvises af Danmark og pålægges et indrejseforbud for bestandigt.
Fredericia Dagblad, der har været til stede ved domsafsigelsen, skriver, at de to kvinder er blevet dømt for menneskehandel af fem kvinder, der også er fra Thailand.
De to kvinder var tiltalt for i en periode fra oktober 2023 til december 2024 at have rekrutteret 25 thailandske kvinder til at arbejde i Danmark.
Kvinderne blev afhentet i lufthavnen, da de ankom til Danmark. Efterfølgende blev de indlogeret på adresser i henholdsvis Horsens og Fredericia.
Fra adresserne blev der ifølge anklageskriftet drevet bordelvirksomhed under nedværdigende forhold.
I bygningerne var der blandt andet skimmelsvamp.
Her skal de nu dømte også have kontrolleret de fem kvinders måltider, arbejdstider, bevægelsesfrihed og indtjening.
Politiet har tidligere beskrevet, hvordan kvinderne skulle arbejde fra klokken 09.00 til 22.00 alle ugens dage, og de bestemte ikke selv, hvilke seksuelle ydelser de skulle tilbyde kunderne.
Anklagemyndigheden i politikredsen mente, at seks af dem havde været udsat for menneskehandel, men ifølge Fredericia Dagblad blev de kun fundet skyldige i fem tilfælde.
Jutharat Jarndee har tidligere erkendt delen om rufferi, men har nægtet sig skyldig i menneskehandel. Det samme har Tikamporn Maisri Hansen.
Men retten fandt kvindernes forklaringer utroværdige og kom frem til, at Tikamporn Maisri Hansen har haft en nøglerolle i prostitutionsmiljøet.
- Tikamporn taler om "os", "vores klinik". Det fremgår, at hun vejleder om at fjerne annoncer på nettet. Hun har bistået med at hente og bringe kvinder. Kvinder som "skulle sælge fisse og kneppe", sagde dommeren i retten med referencer til tidligere lydoptagelser. Det skriver Fredericia Dagblad.
Kvinderne har anket mandagens dom, skriver dagbladet.
De tiltalte kvinder blev anholdt 10. december sidste år efter en længerevarende efterforskning hos Udlændingekontrolafdeling Vest, der er en specialenhed.
Efter anholdelsen blev de varetægtsfængslet, og det har de været lige siden.
/ritzau/
