En 17-årig svensk pige, der fredag blev udleveret til Danmark fra Sverige, er lørdag blevet varetægtsfængslet.
Det skriver TV Midtvest, der har været til stede i Retten i Holstebro, hvor pigen har været fremstillet i grundlovsforhør.
Hun er sigtet for drabsforsøg på en mand i Herning 10. juni sidste år.
Ifølge politiet rejste pigen, der dengang var 15 år, til Lind nær Herning for sammen med en på det tidspunkt 14-årig pige at dræbe en mand på hans hjemmeadresse.
Pigerne havde ingen relation til manden, men var ifølge politiet bestilt til at begå drab.
Manden var dog ikke hjemme, og drabsforsøget mislykkedes derfor.
I grundlovsforhøret i Holstebro lørdag har pigen nægtet sig skyldig i sigtelsen om drabsforsøg.
Grundlovsforhøret foregik bag lukkede døre.
Når et grundlovsforhør er for lukkede døre, forhindres offentligheden i at høre nærmere om sagens beviser, eller hvad den sigtede eventuelt forklarer. Sigtelsen læses derimod op for åbne døre, ligesom forsvareren kan fortælle, hvordan den mistænkte forholder sig til sigtelsen.
Den dengang 14-årige pige, som den fængslede ifølge politiet var i selskab med under drabsforsøget, kan ikke retsforfølges, da hun var under den kriminelle lavalder på gerningstidspunktet.
Men flere andre personer har ifølge politiet været med til at planlægge drabsforsøget.
Tirsdag ventes en 28-årig mand i Retten i Herning at tilstå, at han medvirkede til, at de to piger rejste til Danmark for at begå drabet.
Desuden er en 22-årig svensk statsborger tiltalt for på beskedtjenesten Signal under navnet "Cervello" at have anstiftet de to piger til at tage til Danmark.
Han er også sigtet for at have rekrutteret andre unge svenskere til at tage til Danmark for at begå drab.
Sagen mod ham skal behandles i Københavns Byret over adskillige dage fra januar næste år.
En 27-årig mand, der tidligere har arbejdet som studentermedhjælper i Københavns Kommune, er også tiltalt for medvirken til drabsforsøg i sagen.
Ifølge tiltalen mod ham skal han have skaffet sig adgang til adresseoplysninger på målet for drabsforsøget og solgt dem videre.
Det vides ikke, hvornår hans sag skal for retten.
/ritzau/
