Mørket havde knap lagt sig over villavejen, da Jesper trådte ind ad sin egen hoveddør – og med det samme mærkede, at noget var helt galt.

Skuffer stod åbne. Skabe var flået op. Hele hjemmet var komplet raseret. Men det var ikke rodet i sig selv, der for alvor fik det til at løbe koldt ned ad ryggen på ham.

Det var detaljerne.

Tyvene havde ikke bare været hurtigt inde og ude. De havde taget sig tid. Rullet alle gardiner ned. Revet alting ud. Og inden de forlod huset snuppet et par øl – som om de var hjemme hos en ven.

Siden den aften har én tanke ikke sluppet Jesper: 

»Bare det, at nogen har kigget alle vores ting igennem. Og de har haft så god tid. Det er helt forfærdeligt,« siger Jesper Hald til B.T.

Jesper Hald fortæller til B.T., at han ikke fik lukket et øje, natten efter de havde haft indbrud.
Jesper Hald fortæller til B.T., at han ikke fik lukket et øje, natten efter de havde haft indbrud. Foto: Privatfoto

Desværre er Jespers besøg af ubudne gæster ikke enestående. 2025 var første gang i fire år, at antallet af indbrud på landsplan steg markant.

En trist tendens, som Jesper Hald og hans familie i påsken sidste år blev en del af.

»Flere i området havde haft indbrud tidligere, men jeg tænkte: 'Det sker ikke for os'. Så jeg var i en slags choktilstand. Ude af min krop,« siger han.

Når Jesper i dag tænker tilbage på den dag, kan han godt få en tåre i øjenkrogen.

Ikke fordi indbruddet påvirker ham dagligt. Men fordi tanken om det gennemrodede børneværelse, det mudrede fodspor i entreen og den nøjsomlige gennemgang af deres hjem minder ham om, at familiens hellige, trygge base blev krænket.

Den dag var Jesper Hald netop hjemvendt fra sommerhus sammen med sin hustru og sin 1-årige søn, da han intetanende trak i håndtaget til deres hus i Glostrup.

Døren var ulåst, men han så med det samme, den var gal, og bad hustruen blive udenfor. Hvad nu hvis nogen stadig var inde i huset?

»Jeg var så ikke bange, da jeg gennemsøgte huset. Jeg tror der var en slags beskyttergen, som slog ind. De kunne være sådan nogle kæmpe typer, men i momentet er man så indigneret,« siger Jesper Hald.

Jespers hustru mistede i indbruddet et arvestykke fra sin mormor. En genstand, som har været uerstattelig.
Jespers hustru mistede i indbruddet et arvestykke fra sin mormor. En genstand, som har været uerstattelig. Foto: Privatfoto

Heldigvis var tyvene smuttet, men Jesper bad hustruen om at ringe til politiet, mens han gjorde plads i rodet, så hans 1-årige kunne puttes.

Da politiet ti minutter senere ankom, tog betjente billeder af det gennemrodede hus og vinduet, hvor tyvene var trængt ind. Et kort visit, og så var Jesper, barnet og hustruen alene igen.

»Vi havde bestilt pizza, som vi satte os ved bordet for at spise. Og jeg kunne slet ikke få noget ned. Mit hoved var et helt andet sted,« siger Jesper.

Ugerne efter indbruddet bar præg af mange snakke med forsikringen og et arbejde for at sætte overvågning og alarmer op gik i gang. Men en følelse havde fæstnet sig inde i Jesper:

Har du også haft indbrud i dit hjem, eller oplevet noget lignende? Så hører B.T. gerne fra dig. Skriv direkte til journalisten på mirj@bt.dk.

»Vi tog ikke i sommerhus i mange måneder efter. Vi havde ikke lyst at overnatte andre steder. For hvad nu hvis nogen kom igen?« 

Det har der heldigvis ikke. Men Jesper Hald er ikke kommet sovende til at holde ubudne gæster væk. Huset har fået en alarm, og naboerne hjælper til med at holde et vågent øje på huset.

Næsten et år er gået, siden hjemmet blev krænket. Politiet har aldrig opklaret deres sag, og Jesper Hald tjekker stadig husets overvågningskameraer for at se, om alt er okay. For det må ikke ske igen.