Tømrer død efter fald fra stillads
Kolleger forsøgte at redde den 67-årige tømrers liv, efter at han var faldet to en halv meter ned.
Kolleger forsøgte at redde den 67-årige tømrers liv, efter at han var faldet to en halv meter ned.
En håndværker er død efter fald fra et stillads i Bjerringbro mandag, oplyser Midt- og Vestjyllands Politi tirsdag til flere lokale medier.
Der er tale om en 67-årig tømrer fra Skive, der arbejdede på stedet, oplyser politiet til Viborg Stifts Folkeblad.
- Ingen var i nærheden, da det skete. Vi mistænker ikke, at der er foregået noget strafbart, siger politikommissær Carsten Henriksen fra lokalpolitiet i Viborg til avisen.
Manden er faldet ned fra et stillads fra en højde på cirka to en halv meter. Han landede på et betongulv, oplyser politiet.
Til TV Midtvest har Carsten Henriksen oplyst, at mandens kolleger fandt den 67-årige liggende ukontaktbar på gulvet. Her forsøgte de at redde hans liv ved at yde førstehjælp.
Sagen er nu overgivet til Arbejdstilsynet, som skal undersøge, hvorvidt de relevante regler og sikkerhedsforanstaltninger på byggepladsen er blevet fulgt.
Ulykken skete på en byggeplads på Fredensvej i Bjerringbro. Politiet har registreret anmeldelsen klokken 12.24 mandag.
RITZAU