Et supermarked i Køge er tirsdag formiddag blevet evakueret.
Det oplyser Midt- og Vestsjællands Politi til B.T.
Årsagen er, at der tæt på bygningen – ved Gymnasievej 8 – er gravet en gasledning over.
I supermarkedet, der ligger lige overfor, er der således konstateret for høj koncentration af gas i luften.
Samtidig er der etableret en sikkerhedsafstand på 100 meter i hver retning fra det sted, hvor gasledningen er gravet over, oplyser presseafdelingen ved Midt- og Vestsjællands Politi.
Det var kl. 10.09, at uheldet skete ved Gymnasievej 8.
Lige ved siden af adressen ligger Køge Gymansium, og herfra lyder det, at man er blevet informeret om, at en gasledning er blevet gravet over.
Samtidig har lærere og studerende fået besked på at holde sig indendøre og lukke døre og vinduer, lyder det til B.T.
Opdateret kl. 11.10: Midt- og Vestsjællands Politi oplyser nu, at der er blevet sat »en såkaldt klemme« på gasledningen. Det har standset udslippet. Nu skal vejen ved gravearbejdet så genetableres.
Opdateres …
