Stor afspærring: Nu melder politiet ud
Vidner til det dramatiske forløb efterlyses.

Vidner til det dramatiske forløb efterlyses.

Dele af det centrale Horsens var onsdag aften afspærret.
Og nu forklarer politiet hvorfor.
I en myndighedsmeddelelse skriver Sydøstjyllands Politi , at man onsdag aften rykkede ud til en anmeldelse fra Jens Chr. Juliussens Vej i Horsens.
En person var blevet overfaldet i en kiosk.
Da politiet nåede frem, var de formodede gerningsmænd forsvundet fra stedet, men i samarbejde med Syd- og Sønderjyllands Politi lykkedes det omkring klokken 20.00 at standse et køretøj ved Rødekro, hvori der sad to personer. De to personer blev anholdt og sigtet for røveri.
De to anholdte er mænd på 29 og 36 år. De har begge bopæl i Horsens Kommune.
Brian Skovrup Christensen, der er vicepolitiinspektør ved Sydøstjyllands Politi , siger:
»I forbindelse med anmeldelsen og de efterfølgende undersøgelser på og omkring gerningsstedet, var vi talstærkt til stede på Jens Chr. Juliussens Vej. Det var vi for at søge efter beviser, der kan have betydning for sagen.«
»Vi efterforsker fortsat sagen, og i den forbindelse hører vi meget gerne fra eventuelle vidner, der måtte have set noget, der kan have betydning for sagen. Specifikt beder vi om, at folk ringer til os på telefonnummer 1-1-4, hvis de har set noget nær kiosken på Jens Chr. Juliussens Vej onsdag eftermiddag eller aften.«
Selvom politiets tilstedeværelse var markant, understreger vicepolitiinspektøren, at borgerne i området ikke skal føle sig utrygge, da der er formodentlig er tale om et røveri.
Det forventes, at de to personer senere torsdag skal fremstilles i grundlovsforhør ved Retten i Horsens.