Sæsonen for indbrud står for døren: Her er ekspertens fem råd
Danskerne valfarter om få uger på ferie. Det efterlader hjemmet ubevogtet. Her er fem råd til holde tyvene væk.

Danskerne valfarter om få uger på ferie. Det efterlader hjemmet ubevogtet. Her er fem råd til holde tyvene væk.

Pernille Ziegenfeldt vågnede mandag morgen til et uhyggeligt opkald fra sin datter.
En sortklædt mand var netop sprintet ud af deres kælder, efter at have trængt ind i deres hjem. Et eksempel på en stigende tendens, der inden længe kan blive aktuel for tusinder herhjemme.
Over sommeren forlader massevis af ferieglade danskere landet og efterlader deres hjem ubevogtet og i fare for indbrud.
Her giver en politiassistent med speciale i forebyggelse dig de bedste råd, inden du rejser mod varmere himmelstrøg.
For de seneste fem år er antallet af anmeldelser om indbrud steget år efter år. Første kvartal i 2026 knækkede ikke kurven.
Sammenlignet med samme periode de tre seneste tre år viser de nyeste tal, at antallet af indbrud stadig fortsætter op.
Men når du om lidt forlader dit hjem, kan du tage dine forholdsregler.
Anne Kristine Voetmann, politiassistent i forebyggelsesafdeling hos Midt- og Vestjyllands Politi, har fem råd til at holde tyvene på afstand.
»For det første skal man trimme hækken. Man skal kigge på sit hus og overveje, hvor nemt det er for en tyv at gemme sig. Det gælder både hække, busk og træer,« siger hun til B.T.
At tyve ikke kan få arbejdsro er, ifølge politiassistenten, en hjørnesten i forebyggelsen. Fordi det samme gælder hendes næste råd:
»Det er også en god idé at tænde lyset udenfor og have sensor-styret lys på. Så kan tyven blive forstyrret i arbejdet, og naboerne kan forhåbentlig opdage, at der er et eller andet i gang,« siger hun.
Hendes råd nummer tre handler om at sikre, at man ikke hjælper tyven med at trænge ind:
»Få låst værktøj og haveredskaber inde i skuret eller garagen, så kan det i hvert fald ikke bruges til at begå indbruddet,« siger hun.
Det er nemlig ikke uset, at tyveknægte kan finde på at bruge glemte uderedskaber til at tvinge sig vej ind i hjemmet.
Yderligere peger hun på at huske sikre låse til døre og vinduer:
»Man skal have nogle gode, solide låse og få udskiftet sine vinduer, hvis de er lige til at og brække op,« siger hun.
Og det sidste råd Anne Kristine Voetmann giver er en gammel traver. Men det er ikke desto mindre vigtigt – ikke mindst at gøre det aktivt:
»Det er rigtig vigtigt, at man er en god og aktiv nabohjælper eller tilmelder sig en nabohjælpsordning,« siger hun og tilføjer:
»Lave aftaler om, at man parkerer sine biler hos hinanden, og putter noget skrald i skraldespanden. De her ting, så det ser ud som om, at nogle er hjemme. Hvis man har nogle rigtig gode naboer, kan man få dem til at gå ind og gå en runde i og omkring huset og tænde noget lys,« siger hun.
Det er dog ikke altid nok. Det fortalte Pernille Ziegenfeldt til B.T. og beskrev, hvordan hun og hendes familie var hjemme, da de mandag fik besøg af en ubuden gæst. Læs mere om det HER.