Nordjyllands Politi søger vidner til en alvorlig sag fra Aars, hvor en kvinde den 9. november 2025 blev forsøgt voldtaget.

Det oplyser efterforskningslederen, politikommissær Mikkel Brügmann i en pressemeddelelse. 

Poltiet kan oplyse om sagen, at offeret, som er en kvinde midt i 20'erne, havde lagt sig til at sove. 

Men omkring kl. 04.00 vågnede hun ved, at der befandt sig en person i hendes soveværelse. 

Denne person holdt hende indledningsvist fast. Kvinden fik dog vristet sig fri, og gerningspersonen flygtede fra stedet ud af en terrassedør.

»Den præcise hensigt er på nuværende tidspunkt uvist, men det ændrer ikke på, at vi ser på det her med overordentlig stor alvor. Derfor efterforsker vi sagen som et forsøg på voldtægt,« siger politikommisær Mikkel Brügmann. 

Signalementet er sparsomt, men gerningsmanden skulle være omkring 175 centimeter høj med en fast eller kompakt kropsbygning.

Nordjyllands Politi søger særligt efter vidner, der kan have set en person, som har udvist mistænkelig adfærd – det kunne eventuelt være ved at kigge ind gennem vinduer omkring gerningstidspunktet søndag nat eller søndag tidlig morgen.

Dette er især i området omkring Anlægsvej, Peder Stubsvej, Himmerlandsgade, Møllevang, Møllevej og Grønnevej.

Men helt generelt hører politiet gerne fra borgere, som har haft deres færden i området mellem kl. 02.00 og 05.00, eller som har videoovervågning fra området.

Oplysninger i sagen skal henvendes til tlf. nr: 114.